Kalendarz imprez

Znajdź na stronie:

DDK2

 Następne spotkanie: 08.04.2024 Godz. 16:00

ERUDYTA kwiecien 

Następne spotkanie: 04.04.2024 Godz. 10:30
 

KMiA kwiecien 

Następne spotkanie: 05.04.2024 Godz. 15:45
 

KZP kwiecien

Następne spotkanie: 03.04.2024 Godz. 16:30
 

Odwiedziło nas:

© 2009-2024 by GPIUTMD

Porucznik Borewicz z serialu „07 zgłoś się” i Piotr K. Piotrowski autor książki „07 zgłasza się” odwiedzili świebodzińską bibliotekę. „07 zgłoś się” to serial wyprodukowany przez Telewizję Polską, emitowany po raz pierwszy w latach 1976-1987. Pomysł zaczerpnięto z opowiadań „Ewa wzywa 07”. Tomiki te posłużyły za pierwowzory scenariuszy do wielu odcinków. Serial cieszył się w Polsce dużą popularnością a Bronisław Cieślak, aktor, prezenter telewizyjny i radiowy znany jest szerokiej publiczności jako odtwórca słynnej roli porucznika Borewicza w serialu kryminalnym zarówno „07 zgłoś się” jak również detektywa Malanowskiego w serialu „Malanowski i partnerzy”.
Piotr K. Piotrowski jest autorem książki „Kultowe seriale” oraz „07 zgłasza się: opowieść o serialu” poświęconej kultowemu serialowi lat 80-tych. Autor jako dziennikarz jeździł na plany filmowe, przeprowadzał wywiady z twórcami, pisał reportaże a zdobyta praktyka dała podstawy do napisania książki.
Spotkanie było połączeniem historii kina i literatury, wspomnień z serialu jak również promocją książek napisanych o przygodach porucznika Borewicza, tworzących kolekcję składającą się z 21 opowiadań. Wszystkie tomy zredagowano na podstawie scenariuszy „07 zgłoś się” przez polskiego dokumentalistę i współautora scenariusza Krzysztofa Szmagiera. Tytuły kolekcji o śledztwach najsłynniejszego milicjanta PRL tworzą m. in: Dziwny wypadek, Skok śmierci, Morderca działa nocą, Major opóźnia akcję czy Grobowiec rodziny von Rausch. Przygody bohatera Borewicza są przedstawione w książce tradycyjnej oraz w książce mówionej a lektorem jest sam bohater Bronisław Cieślak. Aktor jest również jednym z lektorów słuchowiska opartego na motywach powieści Joanny Chmielewskiej „Zapalniczka”(audiobook), czyta wiersze dla dzieci autorów tj. Julian Tuwim: Dwa Michały, Rycerz Krzykalski, Ignacy Krasicki: Dzieci i żaby, Czapla, ryby i rak, Jan Brzechwa: Wąż Kaligraf, Rozmawiała gęś z prosięciem, Z motyką na słońce, Ludwik J. Kern: W Telefonowie, Dwa brysie. Bronisław Cieślak znany jest także z filmu: Znaki szczególne, Kung-Fu, Mrok, Pierwsza miłość, Wściekły. Podczas spotkania prowadzonego przez D. Rekosza goście opowiadali o kulisach i ciekawostkach z planu, często przytaczano kultowe dialogi serialu.
Uczestnicy mieli możliwość zakupu książek „07 zgłoś się”. Dla wszystkich był to wieczór pełen emocji, czas wspomnień, dedykacji, autografów i pamiątkowych zdjęć. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach 70-lecia Biblioteki Publicznej w Świebodzinie.
Dla osób zainteresowanych polskim kinem polecamy literaturę na jesienne wieczory: Moja filmoteka: polskie kino. Aleksandra Jackiewicza, Małe wielkie kino: film animowany od narodzin do końca okresu klasycznego Pawła Sitkiewicza.

E. Zakrzewska