„Weekendowy Szlak Naukowy” to akcja organizowana pod patronatem pani marszałek województwa Elżbiety Polak mająca promować szeroko rozumianą lubuską naukę i kulturę. Wśród różnorodnej oferty tegorocznej edycji znalazła się również impreza przygotowana przez Bibliotekę Publiczną w Świebodzinie. W ramach akcji przygotowaliśmy dla mieszkańców prelekcję pt. Szlakiem historycznego systemu obronnego Świebodzina” oraz wycieczkę szlakiem pozostałych części systemu, porównywanie przeszłości i teraźniejszości. Wszystkich zainteresowanych naszym miastem, młodzież i dorosłych, zaprosiliśmy na spotkanie z historią Świebodzina.
W piątek 20 października w Czytelni Biblioteki Publicznej wyruszyliśmy „Szlakiem historycznego systemu obronnego Świebodzina”. Pierwszym elementem spotkania była prelekcja połączona z multimedialną prezentacją o świebodzińskich murach miejskich, o dawnym zamku i o ratuszu. Uczestnicy mogli dowiedzieć się gdzie istniały bramy w naszym mieście, ile było baszt w całym ciągu murów obronnych, czym różni się baszta od bastei, jak na przestrzeni wieków zmienił się świebodziński zamek oraz czy ratusz zawsze wyglądał tak samo jak dziś. Ilustracją do opowieści o Świebodzinie sprzed wieków była reprodukcja miedziorytu panoramy naszego miasta z roku 1618 pochodząca z dzieła „Civitates orbis terrarum” autorstwa Georga Brauna i Franza Hogenberga oraz obrazy Świebodzina z połowy XVIII wieku rysowane przez Friedricha Bernharda Wernera z „Ilustrowanej Topografii Śląska z lat 1744-1768”. Uzupełnieniem były wybrane karty pocztowe zamieszczone w czteroczęściowym wydawnictwie „Świebodzin i okolice na dawnych kartach pocztowych”. Natomiast informacje o dawnej historii naszego miasta pochodziły z: „Dziejów Świebodzina”, pracy zbiorowej pod redakcją W. Strzyżewskiego, „”Kalendarium dziejów Świebodzina i okolic do roku 1939” W. Zdanowicza, „Powiat świebodziński. Szkice historyczne” M. Nowackiego, „Suibusium felix. Epizody z 700 lat dziejów Świebodzina i okolic” J.P. Majchrzaka, „Świebodzin do poduszki” K. Gancewskiego i wydanych drukiem materiałów z konferencji naukowych: „Świebodzin. 700 lat historii” oraz „Militarne dziedzictwo Świebodzina i okolic”, a także ze „Statutów miasta Świebodzin z 1678” wydanych w ramach serii „Zeszyty świebodzińskie”.
Drugim wydarzeniem było przybliżenie elementów „żywej historii”, spacer ulicami miasta i możliwość bezpośredniego obejrzenia oraz porównania istniejących do dziś fortyfikacji z minionych stuleci. Obejrzeliśmy dobrze zachowane fragmenty miejskich murów na ul. Bramkowej wraz z furtą w murze umożliwiającą wejście lub wyjście z miasta bez potrzeby otwierania bramy. Końcowym punktem wycieczki była odnowiona basteja na ul. Wałowej, w okolicach której w dawnych wiekach znajdowała się miejska strzelnica i odbywały się strzeleckie zawody gildii kupieckich z okolicznych miast pogranicza Śląska, Polski i Brandenburgii.
 
T. Plichta
Biblioteka Publiczna w Świebodzinie