Kalendarz imprez

Znajdź na stronie:

DDK2

 Następne spotkanie: 08.04.2024 Godz. 16:00

ERUDYTA kwiecien 

Następne spotkanie: 04.04.2024 Godz. 10:30
 

KMiA kwiecien 

Następne spotkanie: 05.04.2024 Godz. 15:45
 

KZP kwiecien

Następne spotkanie: 03.04.2024 Godz. 16:30
 

Odwiedziło nas:

© 2009-2024 by GPIUTMD

W grudniu 2017 r. został podsumowany konkurs literacki „Świebodzińska opowieść wigilijna”, nad którym patronat objął Burmistrz Świebodzina. Inspiracją do jego ogłoszenia była 205. rocznica urodzin Karola Dickensa, angielskiego powieściopisarza, uznawanego za najwybitniejszego przedstawiciela powieści społeczno-obyczajowej drugiej połowy XIX wieku. W swoich utworach zwracał uwagę na trudną dolę ludzi, a w szczególności dzieci niesprawiedliwie skrzywdzone przez los...

W powieściach Dickensa tli się jednak nadzieja, książkowi bohaterowie zyskują szczęście, nie tylko dzięki zbiegom okoliczności, przede wszystkim dzięki dobrym ludziom, których spotykają na swojej drodze. Część utworów pisarza stanowią tak zwane opowieści gwiazdkowe. Do tego cyklu należą „Świerszcz za kominem”, „Dzwony” i „Opowieść wigilijna”. Pomysł fabularny pojawił się już w powieści „Klub Pickwicka”, gdzie stary skąpiec Gabriel Grub doznał przemiany duchowej po spotkaniu z przyjaznymi chochlikami i dzięki nim oglądał wieczerzę ubogich, ale kochających się ludzi.
„Opowieść wigilijna” wzrusza i skłania do refleksji. Pod jej wpływem ukształtował się w Anglii, a następnie na całym świecie wzorzec świętowania tego dnia w duchu miłości, rodzinnej atmosfery i dzielenia się dobrem z potrzebującymi.Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz klas gimnazjalnych gminy Świebodzin. Miał na celu pobudzenie kreatywności i aktywności twórczej dzieci i młodzieży, szerzenie kultury czytelniczej wśród uczniów oraz kultywowanie polskich tradycji bożonarodzeniowych. Ważnym aspektem była również popularyzacja utworów literackich pisarza i uczczenie 205. rocznicy jego urodzin. Prace konkursowe miały charakteryzować się cechami typowymi dla opowiadania, a akcja miała rozgrywać się w Świebodzinie.
Do konkursu przystąpiło 26 uczniów świebodzińskich szkół. Przewodniczącą komisji była Joanna Czeszejko – nauczycielka Powiatowego Zespołu Szkół w Świebodzinie. Opowiadania oceniły również: Emilia Węcłowska, radna Urzędu Miejskiego oraz Renata Zdanowicz, dziennikarka. Po wnikliwej ocenie prac, przyznano nagrody i wyróżnienia.
W kategorii klas IV-V szkół podstawowych, zwycięzcą został Jakub Jędrzejczak. Kolejne miejsca zajęli Jakub Król i Maciej Bazel, a wyróżnienia otrzymały: Emilia Gądek, Dominika Kołpowska i Irena Śledzińska. W kategorii klas VI-VII pierwsze miejsce otrzymali ex aequo Antonina Kłudka i Maksymilian Kamiński. Drugie miejsce zdobyła Jolanta Zaleska, a trzecie Zuzanna Brodowska. Wśród gimnazjalistów zwyciężyła Wiktoria Cichańska, a wyróżnienie otrzymał Jonatan Błaszczuk.
Uroczyste podsumowanie konkursu rozpoczęto kolędą w wykonaniu Agaty Hańdziuk. Pierwsze kolędy były śpiewane przez Rzymian
w ramach uczczenia pierwszego stycznia, stanowiły noworoczną pieśń powitalną i pochwalną na cześć gospodarzy, przekazując tym samym życzenia szczęścia i pomyślności. Kolęda w rozumieniu pieśni religijnej, związanej z Bożym Narodzeniem wykształciła się znacznie później, wraz z rozwojem i umacnianiem się chrześcijaństwa. Najstarszą kolędą, zapisaną w języku polskim jest „Zdrów bądź, krolu anjelski”. Tekst tej pieśni został zapisany w kazaniu w 1424 roku. Jej autorem był Jan Szczekna, pochodzący z Czech członek zakonu cystersów, profesor Akademii Krakowskiej, osobisty spowiednik królowej Jadwigi.
„Opowieść wigilijna” zyskała sympatię młodych mieszkańców. Dzięki swej kreatywności i wyobraźni, stworzyli naprawdę piękne opowiadania. Gdy czyta się te wspaniałe historie, w wyobraźni człowiek przenosi się do najpiękniejszych zakątków Świebodzina, przysypanych białym puchem. Czas przedświąteczny jest czasem magicznym, pełnym zadumy i radości. To wyjątkowy okres w roku, który skłania do refleksji. Opowiadania świebodzińskiej młodzieży sprawiły, że czas ten stał się jeszcze piękniejszy.
Luiza Gordzelewska
Biblioteka Publiczna w Świebodzinie