Kalendarz imprez

Znajdź na stronie:

ERUDYTA2 
Następne spotkanie: 16.05.2024 Godz. 10:30
 

KZP 
Następne spotkanie: 24.04.2024 Godz. 16:30
 

KMiA 
Następne spotkanie: 26.04.2024 Godz. 16:00
 

 DKK
 Następne spotkanie: 13.05.2024 Godz. 16:00

Odwiedziło nas:

© 2009-2024 by GPIUTMD

28 lutego br. (czwartek) w filii miejskiej na os. Łużyckim w Świebodzinie odbyło się spotkanie z poezją śląską pt. „Polska jest jedna – w niej mój Chorzów”. W spotkaniu uczestniczyły poetki, pani Maria Szafran ze Świebodzina , Teresa Tymoszuk i Halina Kowalczyk z Chorzowa. W bibliotece panie promowały utwory poetyckie ze swoich tomików i antologii „Chorzów 1868-2018”.
Po powitaniu uczestników spotkania przez bibliotekarkę Elżbietę Stankiewicz, swój wiersz „Od Zversova do Chorzowa” przeczytała Pani Maria, przedstawiając dzieje miasta od dwunastego do dwudziestego wieku, kiedy to Chorzów stał się polskim miastem. Kolejne utwory poetyckie czytały panie z Chorzowa.
Pani Halinka czytała swoje ulubione wiersze z dwóch tomików „Wiersze o życiu (czyli piekło-niebo) oraz „Wiersze niepogodne”. W nich przekazała cząstką wiedzy o kobietach, które żyją nieco inaczej niż w pozostałych rejonach Polski. Na zadane pytanie dlaczego pisze, odpowiadała tak – „ piszę aby dać upust myślom, pisane słowa są dla mnie jak wierszoterapia w tej niewesołej codzienności, wokół trudnych spraw”. Dwa wiersze nawet przeczytała gwarą śląską zbudzając uśmiech na twarzach słuchaczy.
Pani Teresa, zaś promowała w bibliotece wiersze z lekką nutką smutku, melancholii. Czytając wiersz „Cienie” z tomiku „Kochanek między wierszami” odkrywała ponurą przeszłość, swoje przeżycia po których trudno na nowo ułożyć sobie życie, choć o sobie mówiła, że jest szczęśliwą matką i babcią. To, że pisze wiersze było spowodowane jej umiłowaniem już od młodości do czytania książek i literatury. Wzorem do naśladowania był ojciec, który czytał nie raz do białego ranka trylogię Sienkiewicza a potem szedł do pracy. Pierwszy tomik wydała dzięki rodzinie. Uwielbia pisać o mieście Chorzowie mówiąc- „ kocham to miasto i uważam je za swoją małą ojczyznę”.
To było bardzo miłe spotkanie z piękną, dojrzałą poezją. Mam taką nadzieję, że promowane przez poetki utwory literackie na długo zapadną w pamięci uczestników.
Stankiewicz Elżbieta – kierownik Filii nr 1