Kalendarz imprez

Znajdź na stronie:

DDK2

 Następne spotkanie: 08.04.2024 Godz. 16:00

ERUDYTA kwiecien 

Następne spotkanie: 04.04.2024 Godz. 10:30
 

KMiA kwiecien 

Następne spotkanie: 05.04.2024 Godz. 15:45
 

KZP kwiecien

Następne spotkanie: 03.04.2024 Godz. 16:30
 

Odwiedziło nas:

© 2009-2024 by GPIUTMD

W jesienne poniedziałkowe popołudnie (28.10.2019 r.), w Czytelni Biblioteki Publicznej w Świebodzinie odbyło się kolejne spotkanie z twórcami i miłośnikami poezji w ramach Lubuskich Spotkań Poetyckich "W pół drogi"- przystanek Świebodzin.
Z tej okazji gościliśmy Łucję Fice z Gorzowa Wielkopolskiego, Edwarda Derylaka z Żagania i Roberta Rudiaka z Zielonej Góry. Świebodzin reprezentowała Walentyna Galimowska z UTW , z sekcji literackiej.
Moderatorem spotkania była Beata Patrycja Klary laureatka Lubuskiego Wawrzynu Literackiego za 2015 r.
Na początku swoją sylwetkę i o warsztacie pisarskim opowiedziała Walentyna Galimowska. Pani Wala pisze do szuflady od 2006 r. Nie czuje potrzeby publikacji. Na spotkaniu zaprezentowała swoją twórczość. Moderatorka Beata Patrycja Klary oceniła jej wiersze jako reportażowe, bliżej prozy. Pani Walentyna pisze je z jakiejś okazji np. na jublieusz dr Genowefy Abłażej, pod wpływem zaistniałych sytuacji np. po oglądnięciu reportażu z wyzwolenia obozu w Oświęcimiu czy po pielgrzymce do Częstochowy.
Łucja Fice z wykształcenia chemik. Przez lata pracowała jako opiekunka w Anglii. Studiuje fizykę kwantową. Przygodę z pisaniem zaczęła w wieku 7 lat . Napisany przez nią wierszyk deklamowała na gwiazdkowej zabawie. Dzieciństwo i wakacje spędzała w Książu w Parku Narodowym. Wróciła tam po 50 latach, odnalazła swoją pierwszą miłość -Leszka, który zachował pisane przez nią listy i wiersze. Wszystkie książki dotykają spraw ostatecznych, poszukuje Boga, prawdy , zmaga się z rzeczywistością , z cierpieniem , niemocą. Zawsze zadawała dużo pytań, filozofowała. Z braku odpowiedzi jak sama mówi zrobił się jej fantazyjny umysł.
Dotychczas wydała 4 tomiki poetyckie, I tomik "W moim śnie "w 1991 r. Materiał na 5 jest gromadzony. Jej powieści to "Przeznaczenie", " Za kryształowym lustrem", "Druga strona grzechu" oraz "Wyspa starców" powstała na emigracji w Wielkiej Brytanii. Pisze powieść popartą faktami. Ma to być Harry Potter dla dorosłych, książka życia. Ma marzenia , ambicje. Wybiera się do Porto do Portugalii. Mówi o sobie jestem tachionem we wszechświecie.
Robert Rudiak przyjechał z Zielonej Góry. Jest prezesem Związku Literatów Polskich naszego okręgu, poeta , prozaik, regionalista. Pisanie wierszy rozpoczął w szkole podstawowej. Teraz z ich pisaniem i jest trudniej. Bardzo związany z matką. Jej śmierć pomogła mu się przeobrazić. To co było niezrozumiałe , absurdalne po jej śmierci stało się zrozumiałe, sens życia jego istota. Wierzy w reinkarnację, jest pacyfistą. Zaprezentował wiersz "Judasz Iskariota". Mówi w nim o tym żeby nie patrzeć na sprawę jednokierunkowo, radzi spojrzeć z innej strony.
"Epikryza" , "Apel poległych" -wiersz rozrachunkowy. "Bojaźń grudniowa". W internecie opublikował powieść "Via Crucis "2001 r. - antyutopia bohater przegrany. Autor wielu tomików poezji m.in. "Unicestwienie" 1991, "Herodiada" 1995, "Prywatny koniec świata" 2003, "Replika" 2004 czy "Gehenna" w 2017.
Wydał monografię "Baśnie, legendy i podania Ziemi Lubuskiej. Szkic monograficzny". Zawiera baśnie łużyckie, niemieckie i polskie , ok 1500 tys. Wymienionych jest 800 miejscowości w tym wiele z pogranicza. Napisał też " Ruch literacki na środkowym Nadodrzu w XX i XXI wieku". Popełnił 3 filmy o m.in. o AnnieTokarskiej "Nieparzysta. Opowieść o Annie Tokarkiej (2018) i Michale Kaziowie "Radość życia" (2017). Obecnie zabiera się do napisania biografii o Michale Kaziowie. Był kuratorem wystaw m.in. Janusz Koniusz. Twórca i działacz (2018).
Edward Derylak - od 40 lat mieszkaniec Żagania. Posiada wykształcenie techniczne i jak sam mówi nigdy nie myślał o pisaniu. Jego przygoda z pisaniem rozpoczęła się w roku 2001. Napisał powieść na konkurs ogłoszony w internecie. Związany z grupą literacką "Dysonans" z Wroclawia , Marek Garbala -krytyk literacki zdopingował go do tworzenia.
Wydanych ma 6 książek m.in. 3 tomy poezji, 1 powieść, opowieść-wspomnienie. Uwielbia góry. Jego twórczość to m.in. " Wedelmann" -opowiadania o ludzkich losach , "Czołgiści, czołgiści..." -zbeletryzowanoa opowieść , "Historie niewyśnione" - opowiadania w których mierzy się z ostatecznością, nieuniknionym.
Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Udział wzięło ponad 20 osób młodzież i dorośli miłośnicy poezji i literatury.
 
Bogusława Hołub