Dnia 8 marca 2016 r. w Bibliotece Publicznej w Świebodzinie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Kobiet pt. „Panowie – Paniom czytają i grają”. Było to wyjątkowe spotkanie, bowiem prowadzone wyłącznie przez mężczyzn. Dzięki współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną w Świebodzinie zaproszone Panie miały możliwość wysłuchania wielu utworów muzycznych w wykonaniu najmłodszych Panów...
W koncercie przygotowanym pod kierunkiem Pani Dyrektor PSM Renaty Sypień wzięli udział uczniowie: Jan Oborski (flet), Mateusz Żywczyński (flet), Wiktor Ostrowski (saksofon), Konrad Czekała (skrzypce), Jędrzej Flisiewicz (gitara), Kamil Bryła (gitara), Piotr Popławski (gitara). Swoją obecnością zaszczycili bibliotekę także przedstawiciele władz lokalnych: Pan Burmistrz Świebodzina Dariusz Bekisz, Pan Starosta powiatu świebodzińskiego Zbigniew Szumski, Pan Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Zygmunt Rogowski, którzy wraz z maturzystami Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza w Świebodzinie: Wojciechem Grabowym i Karolem Kostrzewą czytali fragmenty dzieł literackich. Śladem słów Napoleona Bonaparte „Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta”zaprezentowano wizerunek kobiety, ukazany różnorodnie w poezji wielu pisarzy m. in: Adama Asnyka, Narcyzy Żmichowskiej, Juliana Tuwima widzącego w kobiecie anioła i demona, Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej wg której kobieta była „branką, łupem wojny, zdobyczną różą dla sułtana w darze”. Wspomniano wiersz „Raki” Jana Kochanowskiego, w którym podkreśla, że kobiety są cnotą droższą niż złoto, klasykę Adama Mickiewicza „Kobieto! Puchu marny!” oraz „Portret Kobiecy” Wisławy Szymborskiej - „Musi być do wyboru. Zmieniać się, żeby tylko nic się nie zmieniło”. Prowadzący Jarosław Grala i Tomasz Plichta przybliżyli wiele aforyzmów, cytatów i sentencji o kobietach jak również ciekawostek związanych z Dniem Kobiet. Uczestniczki dowiedziały się m. in. że święto jest obchodzone w 55 krajach i niekoniecznie 8 marca, np. w Tunezji 13 sierpnia. W Rosji i na Białorusi jest dniem wolnym od pracy. W czasach PRL miał charakter święta państwowego, które zostało zniesione po 1989 roku, jednakże w ostatnich latach zaobserwowano jego odrodzenie, z tą różnicą że miejsce goździków i dóbr podstawowych zajmują coraz częściej dobra luksusowe. Mężczyźni podkreślili kobiece zalety a także dowiedli, iż nie warto pochylać się nad ich wadami. Wszystkie czytane teksty były przeplatane utworami muzycznymi. Niespodzianką był słodki poczęstunek oraz kwiatek dla każdej Pani.
Biblioteka Publiczna w Świebodzinie pragnie podziękować wszystkim za uczestnictwo w uroczystości a przede wszystkim Panom, którzy poświęcili swój czas i niebywałe umiejętności sprawiając, że ten jedyny dzień w roku był dla Kobiet naprawdę wyjątkowy.
Edyta Zakrzewska
Biblioteka Publiczna w Świebodzinie