Podczas spotkania w bibliotece Pan Piotr opowiadał o swojej wędrówce do Afryki, szlakiem z Egiptu przez Sudan, Etiopię i Kenię. Wyprawa inspirowana powieścią Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy” odbyła się zimą i trwała 3,5 miesiąca. Współcześnie, aby podążać śladem podróżnika, na przebycie tej trasy na wielbłądzie potrzeba około 6 miesięcy.
Piotr Kowalczyk zabierając uczestników spotkania w wirtualną afrykańską podróż, przedstawił ją przez pryzmat własnych obserwacji i doświadczeń. Zaprezentował zdjęcia z odwiedzanych miejsc, znajdujących się na trasie wędrówki. Przedstawił społeczeństwo i przyrodę tego regionu. Oprócz ciekawych informacji na temat fauny i flory, kultury i tradycji biorący udział w spotkaniu uczniowie poznali panoramę odwiedzanych miejsc i współczesne atrakcje. Podróżnik przedstawił wędrówkę Stasia i Nel, jako pełną trudów i niebezpieczeństw, przebiegającą przez piękne a jednocześnie groźne miejsca. Od gorącej, niegościnnej Sahary, przez pełną dzikich zwierząt sawannę po rozległe bagna w Sudanie będące domem niezliczonych węży, krokodyli i innych niebezpiecznych stworzeń. Pan Piotr opowiedział również o plemionach zamieszkujących te niegościnne dla nas tereny, jak się przystosowały do życia i co robią żeby przeżyć w tych trudnych warunkach.
W wirtualnej afrykańskiej podróży, śladami wędrówki Stasia Tarkowskiego i Nel Rawlison uczestniczyli uczniowie świebodzińskich szkół podstawowych: PSP nr 2, PSP nr 6, oraz PSP nr 7.
Edyta Zakrzewska
Biblioteka Publiczna w Świebodzinie

IMG 0006

IMG 0008

IMG 0013

IMG 0014

IMG 0016

IMG 0017

IMG 0023

IMG 0025