W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości Biblioteka Publiczna w Świebodzinie przygotowała prelekcję i wystawę „Historia Orła Białego od czasów Bolesława Chrobrego do czasów współczesnych”. Kilkudziesięciu zgromadzonych uczniów świebodzińskich szkół oraz liczne osoby dorosłe w multimedialnym pokazie wędrowało przez stulecia, poznając ewolucję naszego godła narodowego od czasów legendy o Lechu i założeniu Gniezna, poprzez czasy Bolesława Chrobrego, kiedy to pojawił się denar „Princes Poloniae” ...
z prawdopodobnym wyobrażeniem orła na awersie monety i panowanie króla Przemysła II, kiedy to pieczęcią władcy jest wizerunek orła zbliżonego heraldycznie do naszych czasów.Omówiono czasy Jagiellonów i królów elekcyjnych. W tym wiekach każdy władca indywidualnie swoim symbolem lub herbem rodzinnym oznaczał ówczesne godło Rzeczypospolitej. Przyjrzano się z uwagą polskim orłom wojskowym ze sztandarów, czapek i hełmów, podkreślając z uwagą los i dzieje Orła Białego przez okres zaborów, powstań narodowych, odzyskanie niepodległości i czasy II wojny światowej aż po dzień dzisiejszy. Akcentowane były te nieznane lub zapominane herby, np. herb Królestwa Polskiego, herb Wielkiego Księstwa Poznańskiego czy projekt godła z 1949 autorstwa Michała Byliny.
Finałowymi epizodami opowieści była historia pelty, tarczy antycznych Amazonek, na której siedzi polski orzeł wojskowy i orlika, którego utożsamiamy z orłem z naszego godła, choć orlik jest przedstawicielem rodziny jastrzębiowatych. Po multimedialnej prezentacji młodzież i dorośli wnikliwie i z zaciekawieniem obejrzeli eksponowaną w czytelni wystawę o historii naszego godła.
Zainteresowanym polecamy: „Polskie symbole narodowe” W. Lisowskiego, „Dzieje kultury polskiej od zarania do 1989 roku” autorstwa M. Boguckiej oraz książkę A. Garlickiego „Drugiej Rzeczypospolitej początki”.
P1000440
P1000444
P1000445
P1000448
P1000450
P1000452
P1000453
P1000459