W Bibliotece Publicznej w Świebodzinie odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu na Czytelnika Roku „ Bibliofil Anno 2017”. W konkursie wyłoniono najaktywniejszych czytelników Wypożyczalni dla dorosłych, Filii miejskiej a w przypadku młodzieży również Oddziału dla dzieci. Zaszczytny tytuł Czytelnika Roku „Bibliofil Anno 2017” otrzymała Walentyna Aniśko, II miejsce zajęła Irena Kurowicka, III miejsce Irena Szczocka. Kolejne miejsca odpowiednio zajęli: Honorata Zaniewska, Barbara Malińska, Łukasz Duhanik, Eliza Mileszko, Małgorzata Siuda, Irena Żylińska i Wiesława Janek. W kategorii „Młodzieżowy Czytelnik Roku” wśród uczniów gimnazjów i młodzieży szkół ponadpodstawowych zwyciężyła Weronika Sztrauch, która otrzymała zaszczytny tytuł „Młodzieżowy Czytelnik Roku„ II miejsce zajęła Martyna Lutyńska, III miejsce Anna Wójcik. Wszystkie laureatki są uczennicami I LO im. Henryka Sienkiewicza w Świebodzinie. Wyróżnienie otrzymała Wiktoria Oporska, uczennica SP nr 3 w Świebodzinie. Laureatom serdecznie gratulujemy. Uroczystość dekoracji nagrodzonych czytelników uświetniło spotkanie z pisarzem Mariuszem Czubajem.
Mariusz Czubaj – dr hab., prof. w Katedrze Kulturoznawstwa Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych w Warszawie, który na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu teorii kultury, laboratorium kryminału i thrillera, a także dziennikarstwa specjalistycznego. Od wielu lat prowadzi również warsztaty dla młodych pisarzy, podczas których dzieli się wiedzą dotyczącą pisania powieści. Należy do kadry nowatorskich studiów poświęconych projektowaniu innowacji. Literaturoznawca, antropolog kultury, autor wielu książek w tym powieści kryminalnych, które przetłumaczone zostały m. in. na język angielski, niemiecki, turecki, ukraiński. Jego artykuły miały swoje miejsce w tygodniku „Polityka” oraz kwartalniku „Kultura Popularna”. Jest autorem lub współautorem publikacji naukowych jak: Biodra Elvisa Presleya. Od paleoherosów do neofanów, W stronę miejskiej utopii. Szkice o wyobraźni społecznej, Etnolog w Mieście Grzechu. Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne, Kontrkultura. Co nam z tamtych lat? Ścięgna konsumpcyjne. Szkice z kulturoznawstwa krytycznego, Kryminalna odyseja oraz inne szkice o pisaniu i czytaniu. Do powieści kryminalnych autora należą m.in.:
21:37, Kołysanka dla mordercy, Zanim znowu zabiję, Martwe popołudnie, Piąty Beatles, R.I.P. Aleja samobójców ( współ. M. Krajewski). Podczas spotkania w świebodzińskiej bibliotece pisarz opowiadał o swoim warsztacie pisarskim, współpracy z Markiem Krajewskim, o fascynacji kryminałem. Uczestnicy z zachwytem słuchali o kreowaniu bohaterów książkowych, tworzeniu fabuły, drobiazgach zawartych w powieściach, na których skupia się autor. Jako badacz kultury czerpie prawdziwe informacje z zakresu medycyny sądowej, konsultuje się ze specjalistami by tworząc karty swoich powieści oddawać realia rzeczywistych sytuacji, prowadzając jednocześnie nowatorskie elementy w fikcji literackiej. Wszystkie te czynniki powodują, że relacja pomiędzy dorobkiem naukowym pisarza, który jest wykładowcą akademickim i badaczem kultury popularnej to praca twórcza i analityczna. Młodzi uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się jak Mariusz Czubaj osiągnął mistrzowski czarny pas w karate (1 dan), jak stał się członkiem Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego oraz o perypetiach muzycznych pisarza, który bardzo chętnie gra na saksofonie. Na zakończenie spotkania uczestnicy mogli kupić książki Autora i uzyskać autograf.
 
Kierownik Wypożyczalni dla dorosłych
Bogusława Hołub