PLAKAT p karwowskiZapraszamy na spotkanie autorskie „O winiarstwie na ziemi świebodzińskiej”, połączone z promocją książki „Vademecum winiarstwa na Ziemi Lubuskiej”, autorstwa Przemysława S. Karwowskiego (książkę z autografem będzie można nabyć podczas spotkania). Spotkanie odbędzie się we wtorek 21 lutego o godz. 17.00 w Czytelni "Fabryce Kreatywności" (ul. Bramkowa 2). Wstęp wolny. Zapraszamy!
Vademecum to zbiór artykułów, które stanowią odpowiedź na podstawowe pytania dotyczące historii winiarstwa na Ziemi Lubuskiej. Umieszczenie najważniejszych informacji o uprawie winorośli i produkcji wina w jednym, podręcznym, opracowaniu ułatwi pogłębienie wiedzy wszystkim sympatykom lubuskiego winiarstwa. Przybliży tło historyczne, najważniejsze postaci i wydarzenia, a szereg komentarzy skłoni do refleksji. Dodatkowym atutem Vademecum jest pojawienie się w artykułach nieznanych wcześniej informacji, a także ikonografia rozszerzona o ilustracje tytułowe, którymi są akwarele Jerzego Fedry oraz wzbogacona o publikowane po raz pierwszy skany etykiet, kart win czy pocztówek. Ostatni rozdział to „Kalendarium odradzania się winiarstwa na Ziemi Lubuskiej”, gdzie przedstawiono drogę, jaką przebyli lubuscy winiarze na przestrzeni ostatnich 20 lat. Vademecum uzupełnia mapa regionu, na której oznaczono miejsca uprawy winnej latorośli dawniej i obecnie.
Przemysław S. Karwowski – rodowity zielonogórzanin, absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej, współwłaściciel firmy „Ton Color Serwis”. Od 2004 roku zaangażowany w ruch odradzania tradycji winiarskich w województwie. Inicjator powołania „Lubuskiego Szlaku Wina i Miodu i twórca pierwszych jego folderów oraz map. Autor wielu artykułów dotyczących lubuskiego winiarstwa, które ukazały się m.in. w następujących czasopismach: „Winiarz Zielonogórski”, „Świat Win”, „Magazyn Wino”, „Czas Wina” i w Internecie, broszury „Winiarstwo Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej” (2010), a także rozdziału w monumentalnej „Enographii Thalloris” (2013) – „Leksykon produkcji zielonogórskiej branży winiarskiej i spirytusowej po 1945 roku” oraz historii Lubuskiej Wytwórni Wódek Gatunkowych „Od likierów do Luksusowej” (2016).