IMG 20220413 115115014Jak co dwa tygodnie, w miniony czwartek spotkał się Klub Gimnastyki Umysłu "Erudyta".
Po wstępnych pogaduchach przeszliśmy do naszej rozgrzewki krzyżówkowej: rozwiązaliśmy rebus, „ariadę”, czy logogryf, a nawet krzyżówkę „Na ostrzu noża” i udało nam się nie „iść na noże”. Przeszliśmy przez dużą, klasyczną krzyżówkę i „szaradkę” o trawce, by na koniec zmierzyć się z nią - „z przymrużeniem oka”. A tutaj, jak zawsze, cuda: „pani i ssaka z porożem” („IRENA”), „odmowa z uzasadnieniem” („NIEBO”), czy też „do noszenia śmiałych fotek” („AKTÓWKA”). Mając taką rozgrzewkę byliśmy gotowi na dalsze części.
Pierwsza prelekcja na początek nawiązała do częstych – w tym niedawnych – wybuchów metanu w kopalniach. Dowiedzieliśmy się, jak powstaje metan (w wyniku fermentacji metanowej, przy udziale bakterii beztlenowych) i gdzie naturalnie występuje (pod ziemią, w kopalniach – gaz kopalniany; na bagniskach – gaz błotny; w wiecznej zmarzlinie na Syberii oraz w hydratach – ogromnych blokach lodu na dnie oceanu). Przypomnieliśmy sobie też, że jest to bezbarwny i bezwonny gaz niebezpieczny w kontakcie z powietrzem.
 
Następnie przybliżono nam temat wież Bismarcka, powstałych w latach 1869–1934 budowli sławiących Ottona von Bismarcka i wyrażających niemiecką dumę narodową. Z 240 wież powstałych na całym świecie w społecznościach niemieckich, ok. 50 było wynikiem oficjalnego konkursu na projekt takiej budowli, ogłoszonego w 1899 roku przez niemiecki Związek Studentów. W założeniu, konkurs miał możliwie zunifikować projektowanie wież, nadając im symboliczny, prosty i masywny charakter. Po powstaniu ustalono też, że kilkakrotnie w ciągu roku na wieżach rozpalany będzie ogień ku czci Bismarcka. Uroczystości takie przypadały na rocznice urodzin i śmierci patrona i inne święta, np. przesilenie letnie. W Polsce powstało 40 wież, przede wszystkim na tzw. ziemiach odzyskanych, z czego do dziś zachowało się zaledwie 17, w tym w Świebodzinie i okolicy Przełazów. Dzięki możliwościom Internetu mogliśmy obejrzeć wieże m.in. w Zielonej Górze, Szczecinie czy Lęborku.
Dalej poznaliśmy historię dotyczącą powstania „menueta G-dur” Ignacego Jana Paderewskiego. Kompozytor jako młody pianista w ramach zarobku grywał dla stołecznych wyższych sfer. W czasie jednego z takich koncertów, gdy grał „starych mistrzów”, zasłyszał rozmowę, wedle której ‘teraz już nikt nie pisze takich pięknych menuetów jak Mozart’. Paderewski w ciągu nocy skomponował menueta i następnego dnia zagrał, twierdząc przedtem, że jest to nowo odnaleziony utwór Mozarta. Dzieło zachwyciło słuchaczy, którzy poznawszy prawdę o autorze byli wielce skonsternowani.
Następnie przeszliśmy do obrazu „Pejzaż z upadkiem Ikara” Pietera Bruegla określanego przydomkiem „Starszy” lub „Chłopski”. Ikar nie zajmuje centralnego miejsca dzieła, a inne postacie, zaabsorbowane pracą, nawet na chwilę nie odrywają się od swoich zajęć, nie dostrzegając jego tragicznej śmierci. Odwołując się do mitu o Dedalu i Ikarze, Bruegel zobrazował słynne flamandzkie przysłowie: „Żaden oracz nie przerywa pracy z powodu śmierci człowieka. Żadna śmierć przecież niczego nie zmienia, życie toczy się dalej, a Ziemia nie może się nagle zatrzymać”.
Na zakończenie tej części odświeżyliśmy sobie i poznaliśmy następujące pojęcia i fakty:
- tromtadracja – ostentacyjne manifestowanie swoich poglądów;
- największym bezkręgowcem na świecie jest kałamarnica, osiągająca do 36 m długości;
- Scylla i Charybda to dwa mitologiczne potwory zamieszkujące wąską cieśninę, zapewne Cieśninę Mesyńską;
- Słupy Herkulesa - dwa górzyste przylądki u wejścia do Cieśniny Gibraltarskiej, zwane Skałą Gibraltarską i skałą Ceuty. Wg mitologii greckiej miał je ustawić po obu stronach cieśniny sam Herakles;
- Księżyce Galileuszowe - cztery największe naturalne satelity Jowisza, odkryte w 1610 przez Galileusza za pomocą zbudowanej przez niego lunety. Są to — w kolejności wzrastającej odległości od Jowisza: Io, Europa, Ganimedes i Callisto.
Ostatnia część miała dwa tematy: czakry i czakramy oraz polskie miasta.
Czakra to jeden z wielu ośrodków psychiczno-energetycznych w ciele. Czakry wykorzystywane są w różnych starożytnych praktykach medytacyjnych, określanych zbiorczo jako tantra. W naszych ciałach znajduje się siedem czakr, odpowiedzialnych za różne obszary życia:
1. czakra korony (nad szczytem głowy) – najwyższa świadomość, myślenie całościowe, funkcje paranormalne;
2. czakra trzeciego oka (nad brwiami) – intuicja, inteligencja, koncentracja;
3. czakra gardła (tam, gdzie grdyka) – mowa, samoekspresja;
4. czakra serca (na wysokości płuc) – miłość, morale, poświęcenie, współczucie, uzdrawianie;
5. czakra słoneczna (splot słoneczny) – funkcje mentalne, moc, kontrola, ambicja, kariera;
6. czakra sakralna (nieco powyżej pępka) – emocje, twórczość, seksualność;
7. czakra podstawy (u podstawy kręgosłupa) – instynkt i bezpieczeństwo.
Czakramy, lub też „czakramy ziemi” to „miejsca mocy” – znane od tysiącleci punkty energetyczne Ziemi, połączone ze sobą liniami energetycznymi – czymś w rodzaju działającego na zasadzie telepatii internetu. Miejscami mocy nazywa się tereny szczególnej koncentracji stymulujących sił przyrody (dlatego lubią je pająki). Wg legendy bóg Sziwa rozrzucił po świecie tzw. święte kamienie. Mimo, że Ziemia posiada 156 miejsc mocy, zostało wyróżnionych siedem najważniejszych. Posiadają one największą moc i siłę witalną :
1. Czakra przyjemności – Machu Picchu w Peru;
2. Czakra miłości – Shaftesbury (Dorset);
3. Czakra kreatywności – Piramidy egipskie w Gizie;
4. Czakra podstawy – Góra Shasta w Kalifornii;
5. Czakra osobowości – Uluru w Australii;
6. Czakra absolutu – Góra Cooka na Nowej Zelandii;
7. Czakra transcendencji – Glastonbury.
W Polsce również posiadamy czakramy. Są to:
-Czakram wawelski - najsilniejszy polski czakram, znajduje się pod kaplicą Św. Gereona na Wawelu.
-Góra bogów Ślęża k/Wrocławia - nazywano ją niegdyś Śląskim Olimpem, pierwsze miejsca kultu na jej szczycie datowane są przynajmniej na 1300 rok p.n.e.
-Błędne Skały - jedno z najpiękniejszych miejsc Gór Stołowych na Dolnym Śląsku, niegdyś również ośrodek pogańskiego kultu. Legenda mówi, że Liczyrzepa, który nie chciał oddawać pokłonów słowiańskim bogom, zniszczył okolicę, a rozlatujące się kamienie stworzyły skalny labirynt zwany dziś Błędnymi Skałami.
- Ostrów Tumski - najstarsza część Wrocławia, również uważana jest za miejsce mocy. Choć jedni twierdzą, że czakram ma się znajdować pod katedrą, inni, że pod niewielkim kościołem św. Marcina, tradycyjnie jednak grupy medytujących siadają pod ścianą tej drugiej świątyni.
- W Tykocinie - ulubione „miasteczko bajeczka” Agnieszki Osieckiej. Tutaj najbardziej energetycznym punktem są okolice synagogi, choć czakram może się znajdować również pod odbudowanym niedawno zamkiem Zygmunta Augusta.
-„Egipski" grobowiec w Rapie - Grobowiec Farenheidów w kształcie piramidy powstał przed 1811 r. na planie kwadratu o 10-metrowych bokach. Ma 16 m wysokości, a zaprojektował go najprawdopodobniej duński rzeźbiarz Bertel Thorvaldsen, twórca warszawskich pomników Mikołaja Kopernika i księcia Józefa Poniatowskiego. Tutaj mają się przecinać trzy linie silnego promieniowania geomantycznego łączące pobliskie miejsca mocy.
-kamienne kręgi Odry - w Odrach leży jedno z największych w Polsce skupisko kamiennych kręgów uznawane za silne miejsce mocy. Na niewielkim terenie znajduje się 30 kurhanów i 10 kręgów kamiennych, które mają od 15 do ponad 30 m średnicy.
Na koniec wysłuchaliśmy ciekawostek o miastach Polski:
-najdroższą ulicą (obok Nowego Świata w Warszawie) jest ul. Floriańska w Krakowie;
-ul. Mariacka w Gdańsku nosiła też nazwę Ulicy Bursztynowej;
-ul. Piotrkowska w Łodzi jest jednym z najdłuższych pasaży handlowych w Europie, miejscowi nazywają ją Biglem;
-najpopularniejszym deptakiem w czasie lata jest tzw. „monciak”, czyli ul. Bohaterów Monte Cassino w Sopocie;
-jednym z najdłuższych deptaków w Polsce jest tzw. „sienkiewka”, czyli ul. Sienkiewicza w Kielcach;
-koziołki poznańskie noszą imiona Pyrek i Tyrek;
-w Zamku Czocha znajduje się Studnia Niewiernych Żon.
Oczywiście, nie są to wszystkie informacje i ciekawostki zasłyszane podczas spotkania, jednak mamy nadzieję pobudzić w ten sposób Państwa apetyt na wiedzę. Zachęcamy do udziału w spotkaniach, na które nie obowiązują żadne zapisy.
 
Następne spotkanie grupa ustaliła na 9.czerwca, o godzinie 10.30. Chętnych zapraszamy.