IMG 20220818 121200454 HDRKolejne z cyklicznych spotkań Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta odbyło się 18. sierpnia.
Spotkanie zaczęliśmy od rozmów przy kawie na bieżące tematy.
Następnie przeszliśmy do naszej krzyżówkowej rozgrzewki, rozwiązując liczne krzyżówki - w tym taką, w której wszystkie hasła były na literę „w” lub „Jolkę” z podpowiedzią w postaci umieszczenia w diagramie wszystkich liter „u”. Pomimo upału świetnie sobie poradziliśmy także z „Alfabetką” czy „Krzyżówką magiczną”.
Czas nam szybko mijał, więc bez chwili zwłoki przeszliśmy do prelekcji.

Na początek podziwialiśmy obraz Picassa pt. „Kuchnia”. Co ciekawe, linie na obrazie przypominają grafy, które opisują ewolucję stanów kwantowych pola grawitacyjnego, a zatem coś, o czym Picasso nie mógł wiedzieć w 1948 roku, tworząc swoje dzieło.
Dalej, obserwując podobiznę pierwszego cara Rosji- Ivana IV Groźnego, usłyszeliśmy, że carat występował także w Bułgarii i Serbii. Dodatkowo, w trakcie dyskusji, okazało się, że nie jest to jedyny element łączący Rosję z Serbią, które poza tym dzielą alfabet i religię.
Następnie dowiedzieliśmy się czym jest i do czego służy lidar, a także skąd się wzięły jednostki miary mila morska i lądowa oraz dlaczego lądowe mają różne długości.
Następnym punktem była „Szkoła ateńska” pędzla Rafaela Santi. Dowiedzieliśmy się, że twórca umieścił na płótnie nie tylko swoją podobiznę (po prawej stronie, obok Euklidesa). Widzimy też podobizny Leonardo da Vinci (jako Platon patrzący na niebo, w centrum; obok idzie Arystoteles) i Michała Anioła (jako zamyślony Heraklit z Efezu, siedzący na schodach). Innymi wielkimi świata starożytnego, widzianymi na obrazie są Diogenes z Synopy (leżący na schodach), Pitagoras (po prawej, piszący w księdze), za nim Sokrates, Euklides (z cyrklem), zaś za nim stoją Zoroaster (Zaratustra) i Ptolemeusz.
Na zakończenie tej serii wysłuchaliśmy utworu granego na carillonie. Carillon (lub karylion) to instrument muzyczny, będący zespołem dzwonów wieżowych, na których można wybijać melodie za pomocą specjalnej klawiatury sercami dzwonów. Carillon według definicji Światowej Federacji Carillonowej musi mieć co najmniej 23 dzwony.
W drugiej części – w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze – wspominaliśmy inne tego typu zdarzenia w Polsce:
- 01.1981r: w Karolinie miał miejsce największy w Europie pożar szybu naftowego;
- 26.04.1986r: wybuch reaktora w Czarnobylu, który skaził Ukrainę i wschód Polski, choć skutki odczuła nawet Szwecja;
- 26.08.1992r.: pożar lasu w Rudach Raciborskich – największy pożar w Europie po II Wojnie Światowej, dogaszany jeszcze we wrześniu;
- 07.1997r.: „powódź stulecia”, w sumie zmarło 114 osób, w Polsce najbardziej ucierpiał Wrocław;
- 2003r.: pożar Rafinerii Gdańskiej – gaszenie zajęło 11 godzin;
- 2006r.: zalanie Bobru w wyniku przypadkowego opróżnienia zbiornika retencyjnego – Bóbr był martwy na kilkanaście kilometrów;
- 2018r.: awaria przepompowni w Gdańsku – 150tys. m3 trafiło do Motławy.
Dalej dowiedzieliśmy się, że AŻ 54% ludzkości wierzy w zabobony! Poznaliśmy różnicę między zabobonem a przesądem, a także poznaliśmy pochodzenie części z nich, np. „pechowej trzynastki”, czarnego kota, czy rozbitego lustra.
Na zakończenie ustaliliśmy następne spotkanie na 1 września. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.