Beztroski czas ferii dobiegł końca i uczniowie wrócili do obowiązków szkolnych. Jednak najważniejsze są miłe wspomnienia a tych z pewnością uczestnikom ferii zimowych w Bibliotece Publicznej w Świebodzinie, nie będzie brakowało. Dzieci miały okazję skorzystać z bogatej oferty kulturalnej.
         Zajęcia odbywały się w Oddziale dla Dzieci, Filii Miejskiej na os. Łużyckim, Filii Wiejskiej w Jordanowie i Rzeczycy. Warsztaty tworzenia dekoracji z recyklingu, turniej PS3: Fifa 17, bal karnawałowy urozmaicony zabawami z chustą animacyjną i malowaniem twarzy – to obok zajęć plastycznych i literackich, ułamek atrakcji, jakie biblioteka przygotowała dla mieszkańców.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty twórcze, których tematem przewodnim była barwna flora i fauna Australii, zagrożona przez niszczycielski żywioł ognia. Pod okiem Soni Zapolskiej – lokalnej artystki, dzieci rozwijały umiejętności twórcze i poszerzyły swoją wiedzę o ekologii i Australii. Podczas inaugurującego spotkania Klubu Komiksu i Fantastyki poruszono tematy książek, klasyki komiksu, ekranizacji nowych seriali fantasy i sci-fi takich jak Wiedźmin, Star Trek i The Expanse. W Filii Wiejskiej w Jordanowie w najlepsze trwało kartonowe szaleństwo, dzieci dały im drugie życie, tworząc z nich między innymi pojazdy czy sklep. Co niektórzy wyjechali z biblioteki kartonowym… czołgiem. Podczas zajęć kreatywnych powstały dekoracje z recyklingu. Zajęcia miały na celu wzbudzenie zainteresowania ochroną środowiska, ekologią i powszechnym problemem nadmiaru odpadów. W atmosferze dobrej zabawy dzieci miały okazję ofiarować im drugie życie. Młodzi czytelnicy mogli poczytać ulubione książki, bawić się z kolegami w kalambury, rozwiązywać zagadki, quizy i inne gry słowne. Zabawy literackie i ruchowe, stworzone w oparciu o literaturę również przypadły do gustu uczestnikom. Dzieci i młodzież z chęcią spędzała czas przy planszówkach. Podczas zajęć plastycznych powstały unikatowe ozdoby, mandale i pejzaże.
         Codzienne spotkania w bibliotece cieszyły się sporym zainteresowaniem a ferie upłynęły pod znakiem wspaniałej zabawy. Każdego dnia dzieci przychodziły z uśmiechem i zadowoleniem na twarzy a w całej bibliotece roznosił się śmiech dzieciaków, który dla bibliotekarzy prowadzących zajęcia jest najlepszym podziękowaniem i wyrazem uznania.
Luiza Gordzelewska
Biblioteka Publiczna w Świebodzinie