lipinskiZapraszamy na spotkanie autorskie z Piotrem Lipińskim – jednym z najlepszych polskich reporterów, który specjalizuje się w historii polskiego komunizmu. Będziemy rozmawiać o jego najnowszej książce „Wasilewska. Czarno-biała”, która ukazała się w 2023 roku nakładem wydawnictwa Czarne.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy 28 lutego do Czytelni „Fabryka Kreatywności” o godzinie 18.00. Rozmowę poprowadzi Dyrektor Biblioteki Publicznej w Świebodzinie dr Dawid Kotlarek.
WSTĘP WOLNY!
 
Więcej informacji w wydarzeniu:
https://fb.me/e/6bgHoDrW6
 
Wanda Wasilewska
Dla jednych renegatka, kolaborantka i zdrajczyni. Dla drugich – bohaterka, wybawicielka, dzielna przywódczyni Polaków w ZSRR. Opinie o Wandzie Wasilewskiej zawsze były skrajne, a jej zwolennikom i krytykom nigdy nie udało się dojść do porozumienia. Aleksander Wat opowiadał o niej: „Niezbadana jest dusza kobiet fanatycznych, świętych Teres komunizmu. To są mistyczki, które nie widzą rzeczywistość, raczej widzą inną rzeczywistość, której my nie widzimy”. Jak więc wyglądała rzeczywistość Wandy Wasilewskiej?
 
Piotr Lipiński – rocznik 1967. Za sprawą reportażu „Mięso, a w środku rzeźnik” znalazł się wśród stu najlepszych polskich reporterów XX wieku.
Przez niemal dwadzieścia lat związany z „Gazetą Wyborczą”. Specjalizuje się w historii polskiego komunizmu. Publikował w pismach „Newsweek”, „Polityka”, „Po prostu”, „Press”, „Kontynenty”, „Na Przełaj”. „Radar” „Corriere della Sera”, „Lidove Noviny”.
W ostatnich latach jego książki ukazywały się głównie w wydawnictwie „Czarne”. To biografie przywódców Polski Ludowej: Wasilewska. Czarno-biała, Cyrankiewicz. Wieczny premier (nominacja do nagrody historycznej imienia Kazimierza Moczarskiego), Bierut. Kiedy partia była bogiem, Gomułka. Władzy nie oddamy oraz Bicia nie trzeba było ich uczyć – o procesie zbrodniarza stalinowskiego Adama Humera.
Współautor Absurdów PRL-u oraz Niepowtarzalnego uroku likwidacji, zbioru reportaży o Polsce lat dziewięćdziesiątych.
Kilkakrotnie wyróżniany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i nominowany do nagrody Grand Press. Laureat nagrody Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za dokument Co się stało z polskim Billem Gatesem.
Prywatnie Piotr Lipiński to technologiczny gadżeciarz i fotograf.