ERU 2023112323 listopada po raz kolejny spotkał się Klub Gimnastyki Umysłu Erudyta. Po pogaduchach przy kawie, o tym co słychać u uczestników, rozpoczęliśmy naszą krzyżówkową rozgrzewkę: rozwiązaliśmy między innymi "jednym ciągiem", "krzyżówkę łączoną", "mozaikową" i "magiczną", a także wiele innych. Mieliśmy sporo frajdy i główkowania na przykład przy "syntezie ze stanami", w której należało odnaleźć właściwe miejsce dla poszczególnych słów oraz wybranych stanów w USA.
 
Efekt jeziora
Po rozgrzewce poznaliśmy bliżej "efekt jeziora". Dochodzi do niego, kiedy zimne powietrze z północy spływa nad ciepły Bałtyk, a następnie nad chłodniejszy ląd. "Efekt jeziora" oznacza krótkotrwałe, ale intensywne śnieżyce.
 
Przyszła kolej na prelekcje. Na początek odpowiadaliśmy na pytania quizu na temat szeroko rozumianego "stanu". Nie chodziło tu wyłącznie o stany w USA, jak w naszej krzyżówce - musieliśmy na podstawie definicji odgadnąć, o jaką nazwę określonego stanu chodzi:
– stan fizjologiczny – kondycja;
– stan równowagi mas w skorupie ziemskiej – izostazja;
– przejściowy stan, na przykład budżetu państwa – prowizorium;
– stan szczęśliwości w buddyzmie – nirwana;
– stan bieżący, w danej chwili – status quo.
Poza tym dowiedzieliśmy się, że około 11 państw na świecie podzielonych jest na stany.
 
Następny temat nosił nazwę "Polska naj", a dowiedzieliśmy się, że:
– największy biurowiec w Unii Europejskiej - Varso Tower mierzy 310 m i jest częścią większego kompleksu.
– największa kopalnia srebra na świecie to polskie KGHM; miedź oczyszczana i przerabiana na srebro i złoto jest w hucie w Głogowie (otwartej w '93 roku).
– największym zamkiem na świecie jest średniowieczny Zamek w Malborku, którego powierzchnia wynosi aż 21 hektarów.
– największy w Europie zadaszony park wodny znajduje się w Mszczonowie pod Warszawą (Suntago Park of Poland).
– najwyższy rollercoaster w Europie to Hyperion w Energylandii (wys. 77 m, prędkość maksymalna - 142 km/h, dł. toru: 1 450 m).
– najstarsze nieprzerwanie działające kino znajduje się w Szczecinie i funkcjonuje od 1907 roku (Kino Pionier; K.I. Gałczyński napisał wiersz pt. „Małe kina” inspirując się właśnie nim). Jednakże w 2021 roku do Księgi rekordów Guinnessa pod tą kategorią wpisano francuskie „Eden Theatre” z La Ciotat (to właśnie w tym kinie bracia Lumière w 1886 roku, zorganizowali pokaz filmowy, podczas którego wyświetlili jeden z pierwszych powstałych filmów pt. „Wjazd pociągu na stację w La Ciotat”), które zaczęło oficjalnie działać w 1889 roku, choć zostało zamknięte na aż 18 lat w roku 1995, żeby przejść gruntowną renowację, zatem de facto przez taki czas nie funkcjonowało.
"Polska naj" niewątpliwie znajdzie się we Wtorkowych Zagadkach na Facebooku.
 
Trzeci z naszych krótkich tematów prelekcji to były również zagadki, tym razem sportowe:
– w jakim sporcie pojawia się wózek (zapasy);
– w jakim sporcie pojawiają się parkany (hokej);
– "do tej trumny można wejść tylko na trzy sekundy" (koszykówka);
– Riposta to odpowiedź na Aret (szermierka);
– na pięciobój nowoczesny składają się: szermierka, jazda konna, bieg przełajowy, pływanie, strzelectwo;
– "ważna siódemka dla każdego z siedmiu" (piłka ręczna).
 
Na zakończenie spotkania, jako że została nam jeszcze chwilę czasu, rozwiązaliśmy kilka małych form, jak palindromy czy anagramy. Następne nasze spotkanie wypada 7 grudnia. Zapraszamy!