Dnia 16 grudnia 2016 r. w Bibliotece Publicznej w Świebodzinie odbyło się uroczyste podsumowanie Powiatowego Konkursu Poetyckiego na „Limeryk o Henryku Sienkiewiczu”. Konkurs skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu świebodzińskiego. Zadanie nie było proste, limeryk jest specyficzną formą utworu poetyckiego, o ściśle ustalonych zasadach.

To miniaturka liryczna, nonsensowy, groteskowy utwór poetycki o skodyfikowanej budowie. Wywodzi się z Irlandii, od miasta Luimneach. Został wprowadzony do świata literatury przez Edwarda Leara. Gatunek ten szybko zawojował męskie kluby wiktoriańskiej Anglii, gdzie powodzeniem cieszyły się limeryki sprośne, bluźniercze. W Polsce limeryk od pokoleń cieszy się dużą popularnością, głównie za sprawą Juliana Tuwima, Wisławy Szymborskiej, Stanisława Barańczaka, Bronisława Maja, Michała Rusinka.Przed uczniami zostało postawione spore wyzwanie, jednak większość uczestników bardzo dobrze poradziła sobie z tym zadaniem. Wpłynęło kilkanaście limeryków. Nagrodę w kategorii szkół gimnazjalnych zdobyła Kalina Pacuk z Publicznego Gimnazjum nr 3 im. Czesława Niemena w Świebodzinie, natomiast Marta Wiechczyńska i Hanna Zdasienia zostały uhonorowane dyplomami. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych komisja jednogłośnie przyznała pierwsze miejsce Wiktorii Śliwińskiej z I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Świebodzinie. Drugie miejsce zdobyła Oliwia Buratowska z Zespołu Szkół Technicznych im. Jana Pawła II w Zbąszynku. Wyróżniona została Marta Graczyk z ZST
w Zbąszynku oraz Arkadiusz Szpilman z I LO w Świebodzinie.
Gościem specjalnym uroczystości wręczenia nagród była lokalna poetka Pani Maria Szafran, która podczas spotkania wprowadziła młodzież w świat limeryków, zachęcając do tworzenia poezji, nie tylko do szuflady. Pani Maria jest autorką wielu tomików poezji, m.in.: „Stop: to tylko wiersze”, „Ogień i woda”, Penicylina”, „Liry ki diabeł maluje”. Uroczyste podsumowanie konkursu stanowiło również sposobność do uczczenia Roku Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną „Obyczaje i tradycje w powieściach Henryka Sienkiewicza”, przygotowaną przez Jarosława Gralę. Prelegent opowiedział o głęboko zakorzenionych słowiańskich wierzeniach, handlu relikwiami, które w zabobonnym chrześcijańskim świecie stanowiły talizmany chroniące przed diabłem i złymi mocami, a ofiary pieniężne miały oszczędzić grzesznikowi wielu lat pobytu w czyśćcu. Prowadzący opowiedział o sarmatyzmie, pojedynkach, polityce szlacheckiej, tradycjach pogrzebowych, a także o współcześnie odbywających się turniejach rycerskich. Nie mogło również zabraknąć wzmianki o szlacheckim zamiłowaniu do przepychu, wygody i wystawnych uczt, które wydawano z najróżniejszych okazji. Na przyjęciach tańczono mazurka, poloneza i oberka i nie stroniono od alkoholu, co często skutkowało awanturami, demolką i pojedynkami.
Limeryk jest jednym z gatunków, który wymaga dużej samodyscypliny w formułowaniu myśli, otwierając zarazem fantastyczne spektrum językowe. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że w limeryku żadne tabu nie istnieje, a źródłem najbardziej śmiesznych i absurdalnych utworów jest niczym nieokiełznana wyobraźnia.
Gratulujemy Laureatom i życzymy uczniom dalszej aktywności twórczej, natomiast czytelników zachęcamy do pisania żartobliwych wierszy, jakimi są limeryki.
 
Luiza Gordzelewska
Biblioteka Publiczna w Świebodzinie
 
 
IMG 0138
 
IMG 0140
IMG 0141
 
IMG 0143
 
IMG 0148
IMG 0152
IMG 0155