fb

logo7

Kalendarz imprez

Znajdź na stronie:

 

mplakat DKK

Następne spotkanie:
05-02-2018


 merudyta

Następne spotkanie:
18-01-2018


mspeedcub


 mKlub Zaczytanych Przedszkolaków   Oddział


logo1

 

logo2

 

logo3

 

Odwiedziło nas:

© 2009-2018 by GPIUTMD

Aktualności

29 listopada 2017 r. w czytelni Biblioteki odbyło się spotkanie autorskie z Olgą Rudnicką, pisarką młodego pokolenia, autorką niezwykle poczytnych humorystycznych powieści kryminalnych m. in: ”Czy ten rudy kot to pies?” ,”Zacisze 13”, „ Lilith” „Natalii 5” itd. Przez czytelników pisarka porównywana jest z Joanną Chmielewską.
Autorka pokrótce przedstawiła swoją sylwetkę, historię początków pisania i zapoznała ze swoim warsztatem pisarskim. Okazała się przemiłą, bardzo ciepłą, komunikatywną osobą. Miało to wpływ na przebieg spotkania. Odbyło się ono w miłej atmosferze. Czytelnicy zadawali pytania na temat warsztatu pisarskiego, skąd autorka czerpie pomysły do książek , dyskutowano m. in. o bohaterach książek . Dłuższa dyskusja dotyczyła książki o poważnej tematyce „Cichy wielbiciel”. Porusza ona problem stalkingu i jego skutki.

Czytaj więcej...

Biblioteka Publiczna chcąc podkreślić obchodzoną w tym roku 150. rocznicę urodzin Noblisty literackiego Władysława Reymonta ogłosiła konkurs plastyczny „Polska wieś według czterech pór roku”. Celem konkursu było m. in. rozwijanie wyobraźni i poszerzanie wiedzy z zakresu życia na wsi współczesnej pisarzowi, zapoznanie się ze zwyczajami i obrzędami oraz kształtowanie i zaprezentowanie umiejętności plastycznych. Konkurs skierowany był do uczniów klas 7 szkół podstawowych, 2 i 3 klas gimnazjalnych i szkół ponadpodstawowych. Uroczyste podsumowanie odbyło się 07.12.2017 r. w czytelni Biblioteki.
Oceny prac konkursowych dokonała Komisja w składzie:

Czytaj więcej...

Porucznik Borewicz z serialu „07 zgłoś się” i Piotr K. Piotrowski autor książki „07 zgłasza się” odwiedzili świebodzińską bibliotekę.
„07 zgłoś się” to serial wyprodukowany przez Telewizję Polską, emitowany po raz pierwszy w latach 1976-1987. Pomysł zaczerpnięto z opowiadań „Ewa wzywa 07”. Tomiki te posłużyły za pierwowzory scenariuszy do wielu odcinków. Serial cieszył się w Polsce dużą popularnością a Bronisław Cieślak, aktor, prezenter telewizyjny i radiowy znany jest szerokiej publiczności jako odtwórca słynnej roli porucznika Borewicza w serialu kryminalnym zarówno „07 zgłoś się” jak również detektywa Malanowskiego w serialu „Malanowski i partnerzy”.
Piotr K. Piotrowski jest autorem książki „Kultowe seriale” oraz „07 zgłasza się: opowieść o serialu” poświęconej kultowemu serialowi lat 80-tych. Autor jako dziennikarz jeździł na plany filmowe, przeprowadzał wywiady z twórcami, pisał reportaże a zdobyta praktyka dała podstawy do napisania książki.

Czytaj więcej...

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości Biblioteka Publiczna w Świebodzinie przygotowała prelekcję i wystawę „Historia Orła Białego od czasów Bolesława Chrobrego do czasów współczesnych”. Kilkudziesięciu zgromadzonych uczniów świebodzińskich szkół oraz liczne osoby dorosłe w multimedialnym pokazie wędrowało przez stulecia, poznając ewolucję naszego godła narodowego od czasów legendy o Lechu i założeniu Gniezna, poprzez czasy Bolesława Chrobrego, kiedy to pojawił się denar „Princes Poloniae” z prawdopodobnym wyobrażeniem orła na awersie monety i panowanie króla Przemysła II, kiedy to pieczęcią władcy jest wizerunek orła zbliżonego heraldycznie do naszych czasów.

Czytaj więcej...

16 listopada 2017r. w Filii miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzinie odbył się konkurs recytatorski pt. „Współcześni Twórcy Ziemi lubuskiej”. Celem konkursu było zapoznanie uczniów z twórczością literatów Ziemi Lubuskiej, rozbudzenie wśród dzieci i młodzieży wrażliwości na piękno poezji, szerzenie kultury słowa poetyckiego oraz wspieranie uzdolnień recytatorskich.
Spotkanie rozpoczęto od powitania wszystkich gości i uczestników konkursu przez Panią Edytę Zakrzewską, dyrektor Biblioteki Publicznej w Świebodzinie. Uroczystego otwarcia konkursu dokonała kierownik filii, która prowadziła dalszą część spotkania.
Uczestnikami konkursu recytatorskiego byli uczniowie klas podstawowych i gimnazjalnych świebodzińskich szkół. W konkursie wzięło udział 21 uczniów. Każdy uczeń recytował jeden wybrany utwór poetycki. Większość uczestników recytowała wiersze Pani Marii Szafran: „Kwiaty, polskie kwiaty”, „Październikowe popołudnie”, „Nasze miasto Świebodzin”, „Jesienne sumienie”, „Bo lubuskie jest warte zachodu” itp. oraz Pani Jelak-Bogusz: „Nadzieja”, „ Iskra”, „O siwym koniku i dziewczynie”. Pozostali uczniowie wybrali poezję Małgorzaty Stachowicz-Schreyner, Marka Wnukowskiego, Gustawa Łapszyńskiego, Magdaleny Kalinowskiej oraz Roberta Rudiaka i innych autorów lubuskich.

Czytaj więcej...

W listopadzie 2017 r. w „Mojej Galerii”, znajdującej się filii miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzinie dokonano otwarcia wystawy rysunku i malarstwa. Wystawa jest „Prezentacją Twórczości Młodych z ulicy Bramkowej”, jak również kolekcją prac z 2016 roku. Wystawa przygotowana przez Panią Wiesławę Zapolską, instruktorkę Świetlicy Inicjatyw Twórczych ze Świebodzina, zaprezentuje około100 prac, ponad dwudziestu młodych autorów w wieku od 7 do 16 lat. Prace zostały wykonane różnymi technikami plastycznymi (rysowane ołówkiem, tuszem, malowane pastelami, farbami). Prace są bardzo interesujące, ciekawe i twórcze. Przedstawiają malownicze krajobrazy, martwą naturę, roślinność, zwierzęta, portrety ciekawych osób oraz ilustracje do bajek i baśni. Każdy rysunek, obraz jest tak przemyślany przez autora, że działa na widza jak magnez, przyciąga bogatą wyobraźnią i paletą barw.

Czytaj więcej...

„Weekendowy Szlak Naukowy” to akcja organizowana pod patronatem pani marszałek województwa Elżbiety Polak mająca promować szeroko rozumianą lubuską naukę i kulturę. Wśród różnorodnej oferty tegorocznej edycji znalazła się również impreza przygotowana przez Bibliotekę Publiczną w Świebodzinie. W ramach akcji przygotowaliśmy dla mieszkańców prelekcję pt. Szlakiem historycznego systemu obronnego Świebodzina” oraz wycieczkę szlakiem pozostałych części systemu, porównywanie przeszłości i teraźniejszości. Wszystkich zainteresowanych naszym miastem, młodzież i dorosłych, zaprosiliśmy na spotkanie z historią Świebodzina.

Czytaj więcej...

zmianagodzin

Strona 1 z 10