Z ogromną przyjemnością ogłaszamy wyniki VII Powiatowego Konkursu Literackiego „Świebodzińska Opowieść Wigilijna”.
Lista laureatów:
Kategoria I (uczniowie klas 4 - 8 szkół podstawowych) – Gyża Maria
Kategoria II (uczniowie szkół ponadpodstawowych) – Amelia Dawidowicz
Kategoria III (dorośli mieszkańcy z powiatu świebodzińskiego ) – Agnieszka Jagiełło- Flejsierowicz
Jury przyznało również wyróżnienie dla Jakuba Święs.
Serdecznie gratulujemy! Po odbiór nagród zapraszamy do Wypożyczalni dla Dorosłych (ul. Bramkowa 2) w godzinach jej pracy.
W tym roku prace uczestników wręcz zachwyciły. Czytaliśmy je jednym tchem. Jurorzy mieli ciężkie zadanie. Bardzo dziękujemy za ciekawą lekturę i gratulujemy talentu pisarskiego. Opowiadania dotykały ludzkich uczuć, aktualnych problemów. Mówiły o potrzebie przyjaźni i miłości, o dzieleniu się z bliźnimi, empatii, ale i o tym, że warto zawalczyć o lepsze życie, mimo doświadczenia cierpienia, straty. W opowiadaniach odnajdziemy wigilijne i świąteczne tradycje, a wszystko umiejscowione w bliskich nam zakątkach Świebodzina.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i gratulujemy!
UWAGA! Z przyczyn niezależnych od organizatora spotkanie z Wiesławem Zdanowiczem zaplanowane na środę 11 grudnia o godz. 17.00 zostaje odwołane.O nowym terminie spotkania poinformujemy wkrótce. Przepraszamy za niedogodności i dziękujemy za wyrozumiałość.
Zapraszamy do udziału w VII edycji powiatowego konkursu literackiego "Świebodzińska Opowieść Wigilijna", którego organizatorem jest Biblioteka Publiczna w Świebodzinie.
Aby wygrać jedną z atrakcyjnych nagród należy napisać opowiadanie, którego akcja toczy się na terenie powiatu świebodzińskiego w okresie bożonarodzeniowym.
Na Wasze opowieści czekamy do 30 listopada 2024 r.
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (klas 4-8), uczniów szkół ponadpodstawowych oraz dorosłych mieszkańców powiatu świebodzińskiego.
Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu jedno, autorskie opowiadanie. Prace oceniane będą w trzech kategoriach wiekowych:
I kategoria: uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych,
II kategoria: uczniowie szkół ponadpodstawowych,
III kategoria: dorośli mieszkańcy powiatu świebodzińskiego
Już od października w naszej bibliotece oraz we wszystkich filiach na wszystkich przedszkolaków i ich rodziców czekają bezpłatne Wyprawki Czytelnicze. Jesteśmy jedną z blisko 7000 bibliotek publicznych w Polsce, które uczestniczą w ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek” organizowanej przez Instytut Książki. Wspólnie przekonujemy o tym, że nigdy nie jest za wcześnie, by zacząć czytać. Zapraszamy wszystkich przedszkolaków do zapisania się do biblioteki i wzięcia udziału w akcji, która będzie początkiem ich czytelniczej przygody na całe życie!
Tegoroczny konkurs jest częścią Festiwalu Poetyckiego „Liryczny Świebodzin”, zorganizowanego w związku z obchodami Roku Czesława Miłosza. I to twórczość tego poety, a w szczególności utwór „Dar”, był inspiracją dla miłośników poezji, którzy przysłali swoje wiersze na nasz konkurs. Jury miało trudne zadanie, bowiem musiało wybrać zwycięzców spośród 99 utworów. Nagrodzone wiersze ujęły komisję, m.in.: wyjątkową wrażliwością wobec świata zwierząt i roślin, zmysłowością opisu, umiejętnością analizy wnętrza człowieka. Przekonała ich również prostota, ale przemyślana od początku do końca. Laureatami tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Liryczny Świebodzin: W krainie poezji|” 2024 zostali: Małgorzata Borzeszkowska, godło: nad Wartą, autorka wiersza Zmierzchamy Wioletta Jaworska, godło: Pająk krzyżak, autorka wiersza Teraz Gabriela Świtała, godło: kukrushka, autorka wiersza Introspekcja Adrian Musiał, godło: ADRMUS, autor wiersza Nie jest źle
Gratulujemy! O tym, kto zajął pierwsze miejsce dowiemy się na uroczystej Gali, pełnej atrakcji, na którą zapraszamy 25.10.2024r. o godz. 18.00. "Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”
W piątek 11 października 2024 nasza biblioteka przystąpiła do X jubileuszowej ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek”. Hasło tegorocznej akcji to „Moc bibliotek” (Noc Bibliotek – Noc czytania – Moc czytania – Moc Bibliotek). Wieczorem Biblioteka dla Dzieci wypełniła się młodymi czytelnikami, gotowymi na nocną przygodę. A było na co czekać. Biblioteka zamieniła się w stare zamczysko, gdzie dzieciaki uczestniczyły w bibliotecznych podchodach. Pani Ewa, jako wróżka, przygotowała dla uczestników książkowe i wcale niełatwe wyzwania. Wróżki Renata i Jola wprowadziły nocnych amatorów czytania w świat gier i nietuzinkowych zabaw. Pomysł z podarowaniem książkom drugiego życia okazał się strzałem w dziesiątkę. Za sprawą dzieciaków, metodą book folding, powstały: jeże, myszy, dzbany, domki dla ptaków, które wszystkich zachwyciły, a wykonawców pochłonęły całkowicie. Dużo pracy miały również wolontariuszki Matylda i Iryna, na które zawsze można liczyć, jeśli potrzebujemy wsparcia. Dziewczyny ogarnęły zamieszanie ze świecącymi gadżetami, bookcrossingiem oraz ofiarowały swoją niezastąpioną pomoc przy wszystkich atrakcjach. Już gwiazdy pojawiły się na niebie, księżyc rozpoczął swoją wędrówkę, gdy niechętnie dzieci opuszczały bibliotekę. Na pocieszenie każdy otrzymał słodką niespodziankę. Dziękujemy wszystkim uczestnikom Nocy Bibliotek za fantastyczną, wspólną, energetyczną zabawę i mamy nadzieję na powtórkę w przyszłym roku.
Serdecznie zapraszamy na literackie spotkanie „W pół drogi”, podczas którego lubuscy poeci spotkają się, aby podzielić się swoją twórczością i zacieśnić literackie więzi.
To wyjątkowa okazja, by poznać bliżej lokalne środowisko literackie i posłuchać niezwykłych interpretacji poezji.
Gospodarzem spotkania będzie Beata Patrycja Klary (Gorzów), a jej gośćmi:
Agnieszka Ginko (Zielona Góra)
Natalia Haczek (Zielona Góra)
Marek Lobo Wojciechowski (Gorzów)
Marek Stachowiak (Gorzów)
Miejsce: Biblioteka Publiczna w Świebodzinie (ul. Bramkowa 2)
Data: 23.10.2024, godz. 18.00
Wstęp wolny
Przyjdź, posłuchaj, zainspiruj się i nawiąż nowe literackie przyjaźnie! Czekamy na Ciebie!
"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Informacja o przetwarzaniu danych osobowych.