Kalendarz imprez

Znajdź na stronie:

 CZERWIEC DKKNastępne spotkanie: 20.09.2021 Godz. 16:00


Następne spotkanie: 09.09.2021 Godz. 10:30


CZERWIEC KZPNastępne spotkanie: 23.09.2021 Godz. 16:00


mKlub Komiksu i FantastykiNastępne spotkanie: 15.09.2021 Godz. 17:00

 


logo1

 

logo2

 

logo3

 

Odwiedziło nas:

© 2009-2021 by GPIUTMD

Podsumowanie konkursu fotograficznego na najlepszy sleeveface „Ubierz się w książkę”, już za nami. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 26 kwietnia 2017 r. w Czytelni Biblioteki Publicznej. Honorowy patronat nad konkursem objął Pan Burmistrz Świebodzina Dariusz Bekisz, który wręczył dyplomy uczestnikom konkursu.
     W skład komisji weszła Dorota Hładka – fotograf (przewodnicząca komisji), Danuta Miliszewska - historyk sztuki i Luiza Gordzelewska - bibliotekarz. Oceniając zdjęcia, Jury kierowało się kilkoma kryteriami.  Za każde z nich można było otrzymać od 1 do 3 punktów. Pod uwagę wzięto interpretację i nawiązanie do tematu, walory artystyczne, oryginalność, kreatywność, perspektywę i kompozycję oraz technikę wykonania fotografii. Przyznano cztery nagrody oraz trzy wyróżnienia. Nagrodę otrzymali: Joanna Matyjaszczyk, za zdjęcie „Black Lady”, Kopliner Aleksandra
„Takie tam w szkole”, Ratajczak Kornelia „Międzygwiezdna podróż z lekcji” oraz Barbara Piaszczyńska „Marzycielka”. Wyróżnienie trafiło do Pawła Jurczyka za „Stumilowe buty”, Kacpra Leszczyńskiego, Mariusza Hołowni za „O dwóch takich, co by mogli ukraść księżyc, ale…”.
     Sleeveface jest zjawiskiem, którego początki sięgają 2006 roku, jednak dokładne pochodzenie koncepcji nie jest znane. Pomysł wykonywania fotografii z książką został rozpowszechniony za sprawą portali społecznościowych. Termin przyjął się dzięki publikacji  „Sleeveface” autorstwa Johna Rostrona i Carla Morrisa, w której to prezentowali zdjęcia inspirowane płytami winylowymi. Sleeveface to typ fotografii, która przedstawia osobę z zasłoniętą przez okładkę książki lub płyty częścią ciała. Bardzo ważną rolę odgrywa perspektywa oraz aranżacja tła. Do zrobienia naprawdę dobrego zdjęcia, trzeba się przygotować. Ważne jest, by dobrać odpowiedni strój, przyjąć odpowiednią pozę, tak aby powstało złudzenie jedności modela z przedstawionym na okładce motywem. Dzięki temu powstają kreatywne zestawiania czytelników z przesłaniem okładki. Podczas robienia zdjęć, uczestnikom towarzyszy wspaniała zabawa, która wyzwala pozytywne emocje. Taka inicjatywa jest też świetnym sposobem na promocję czytelnictwa.
     Przewodnicząca komisji konkursowej, fotograf – Dorota Hładka opowiedziała uczestnikom spotkania o swojej pasji, która stała się jej sposobem na życie. Młodzież dowiedziała się, jak wygląda profesjonalna sesja zdjęciowa i poznała kulisy pracy fotografa. Prowadząca podczas prezentacji multimedialnej, opowiedziała o profesjonalnym studiu, pracy z klientem i pomysłach, które odgrywają bardzo ważną rolę w pracy każdego artysty. Uczestnicy mieli również okazję obejrzeć krótkie filmiki z sesji zdjęciowych, tzw. „backstage”.
Pani fotograf przekonywała uczniów, że warto podążać za marzeniami, rozwijać swoje umiejętności, pasję, brać udział w konkursach. Z każdym sukcesem rośnie motywacja do działania i spełniania marzeń. Zdecydowanie zaraziła swoją pasją uczestników. Bardzo ważne jest, by robić w życiu to co się kocha. Jak powiedział Konfucjusz – chiński filozof „Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu.”
Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
W holu biblioteki można obejrzeć wystawę pokonkursową.
Serdecznie zapraszamy!

Luiza Gordzelewska,
Biblioteka Publiczna w Świebodzinie

20170426 111754

 

 

 

 

20170426 115649

FOTOGRAFIE

IMG 0275

IMG 0290

NAGRODY

WYRÓŻNIENIE