Znajdź na stronie:

ERUDYTA2 
Następne spotkanie: 13.06.2024 Godz. 13:30
 

KZP 
Następne spotkanie: 19.06.2024 Godz. 16:30
 

KMiA2 
Następne spotkanie: 28.06.2024 Godz. 16:00
 

 DKK2
 Następne spotkanie: 13.05.2024 Godz. 16:00

Odwiedziło nas:

© 2009-2024 by GPIUTMD

ERU 2024051616 maja po raz kolejny spotkał się Klub Gimnastyki Umysłu Erudyta.
Na początek uczestnicy rozmawiali na temat lokalnych wydarzeń oraz planów na nadchodzące lato. Szybko przyszła pora na naszą krzyżówkową rozgrzewkę: mieliśmy sporo frajdy przy „albo-albo”, „dwuliterowej”, czy „od wielkiej litery”. nieźle się nagłowiliśmy nad „krzyżówką z lukami”. Na deser zaś rozwiązaliśmy kilka krótkich form, jak palindromy czy anagramy, w tym przygotowane specjalnie dla nas, zawierające nazwy roślin.

Czytaj więcej...

14 maja, w ramach Tygodnia Bibliotek, Klub Gimnastyki Umysłu Erudyta wybrał się na wyczekiwaną wycieczkę.
Już w drodze wysłuchaliśmy wielu ciekawych informacji na temat miejsc mijanych na trasie, tak w okolicy Świebodzina, jak i dalej: zobaczyliśmy, gdzie przed 1945 przebiegała polsko-niemiecka granica, słuchaliśmy ciekawostek na temat Nowego Tomyśla, Kórnika, czy Poznania. Będąc przy stolicy Wielkopolski mieliśmy też krótki quiz z gwary poznańskiej (niektórzy spośród uczestników znają ją bardzo dobrze!). Część słów była nam dobrze znana, być może dlatego, że po wojnie w naszym mieście zamieszkało wielu Poznaniaków. Później, by wprowadzić się w nastrój pierwszego ze zwiedzanych miejsc, mieliśmy powtórkę (z jednego ze spotkań) biografii Adama Mickiewicza, jak i quiz, w którym mieliśmy po cytacie rozpoznać tytuł dzieła Wieszcza.
 
 
ERU 2024041818 kwietnia odbyło się kolejne z cyklicznych spotkań Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta.
Uczestnicy, jak zawsze, rozmawiali na aktualne tematy: wybory samorządowe, czerwcowy występ Kabaretu „Bakalaret”, czy też majowa wycieczka Erudytów, której wprost nie możemy się doczekać. Nim się obejrzeliśmy, wybiła 11.00 – pora naszej krzyżówkowej rozgrzewki. Rozgrzaliśmy zwoje przy, między innymi, „krzyżówce od a do ż”, „ukośniku mozaikowym” oraz różnych „jolkach”.

Czytaj więcej...

ERU 20240321 121921 marca po raz kolejny spotkał się Klub Gimnastyki Umysłu Erudyta.
Na początek uczestnicy rozmawiali o nadchodzących wyborach i polityce, o głośnej wówczas w aferze z ptakami w roli głównej, a także majowej wycieczce grupy. Czas szybko minął i uczestnicy przeszli do krzyżówkowej rozgrzewki. Tego dnia rozwiązywaliśmy różne, większe i mniejsze, formy, ale też naszą „z przymrużeniem oka”, która jak zawsze nas rozbawiła: "żeberka na ciepło" (kaloryfer), czy też "zrobiona w konia za sprawą konia" (Troja).

Czytaj więcej...

ERU 202403077 marca po raz kolejny spotkał się Klub Gimnastyki Umysłu Erudyta.
Na początek uczestnicy rozmawiali o tym, co u nich słychać, a także o nadchodzących wyborach samorządowych. Szybko przyszła pora na naszą krzyżówkową rozgrzewkę, w czasie której rozwiązywaliśmy mniejsze i większe formy, a także mieliśmy sporo frajdy i główkowania nad "syntezą z ÓŻ i UŻ".

Czytaj więcej...

ERU 20240222 Islandia22 lutego po raz kolejny spotkał się Klub Gimnastyki Umysłu Erudyta.
Na początek uczestnicy rozmawiali o tym, co u nich słychać. Później zastanawialiśmy się nad nadchodzącymi zagadkami, udostępnianymi na Facebooku, wymyślając kolejne. Następnie, przy kawie i słodkościach, przeszliśmy do naszej krzyżówkowej rozgrzewki, mierząc się z różnymi, mniejszymi i większymi, krzyżówkami. Czas szybko minął i przeszliśmy do naszych prelekcji.

Czytaj więcej...

ERU 20240208Kolejne z cyklicznych spotkań Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta odbyło się 8 lutego.
Po pogaduchach przy kawie i słodkościach o tym, co słychać u uczestników, szybko przyszła pora na naszą krzyżówkową rozgrzewkę. Tego dnia, poza krzyżówkami klasycznymi oraz w różnych kształtach ("ukośnik", "trójkierunkowa", czy "łukowa"), po dłuższej przerwie zmierzyliśmy się też z "z przedłużeniem oka", która, jak zawsze, miała dla nas kilka ananasów: "część twarzy obiboka po kontroli" ("ustalenia"), "kraj, którego stolica woła: SOS" ("Afganistan"; "kabul" jest dość popularnym w Polsce sosem), ale też "a także zorba"("igrek").

Czytaj więcej...

ERU 2024012525 stycznia po raz kolejny spotkał się Klub Gimnastyki Umysłu Erudyta. Jak zawsze uczestnicy na początek rozmawiali o tym, co u nich słychać oraz o planach na nadchodzący miesiąc. Szybko przyszła pora na naszą krzyżówkową rozgrzewkę, w czasie której rozwiązywaliśmy przede wszystkim większe formy: "jednym ciągiem", "kreskówkę", "ażetkę" oraz inne mniej lub bardziej klasyczne krzyżówki.

Czytaj więcej...

ERU20240111Pierwsze spotkanie Erudytów w 2024 roku odbyło się 11 stycznia.
Po pogaduchach nad kawą i słodkościami o tym, co słychać u uczestników, wyjątkowo rozpoczęliśmy od prelekcji.
 
Najpierw wysłuchaliśmy bardzo ciekawej, dotyczącej przyczyn i skutków globalnych zmian klimatu. Jest to temat bardzo na czasie, zwłaszcza że sezonowo w Polsce zmagamy się ze smogiem (nawet w Świebodzinie wówczas pojawiały się ostrzeżenia przed szkodliwym powietrzem), a, jak się okazało, na 10 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy aż 7 znajduje się w Polsce! (Jeśli chodzi o pierwszą 20 miast najbardziej zanieczyszczonych – Polska zajmuje aż 12 pozycji).

Czytaj więcej...

ERU 20231221Kolejne cyklicznych spotkań Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta odbyło się 21 grudnia, tuż przed świętami.
Na początek uczestnicy rozmawiali na tematy około świąteczne, o zbliżającej się wycieczce klubu oraz innych planach wycieczkowych na nadchodzący rok.
Szybko przyszła pora na naszą krzyżówkową rozgrzewkę w czasie której rozwiązywaliśmy różne formy, małe i duże, a także "z przymrużeniem oka", która zwyczajowo nas rozbawiła: "dama w cukierni" ("markiza"), "choć wolny, też szybko notuje" ("słuchacz"); mimo to najbardziej nas rozbroiło hasło, nad którym dłuższą chwilę musieliśmy pogłówkować: "lulkolokal z przymrużki" ("Rzym").

Czytaj więcej...

ERU 202312077 grudnia Erudyci spotkali się po raz kolejny.
Na początek przy kawie i słodkościach uczestnicy rozmawiali o swoich grudniowych planach (w tym występach w ramach UTW), na temat nadchodzących lokalnych wyborów, a także o muzyce poważnej (polecono nam operę "Jawnuta" Moniuszki -https://www.youtube.com/watch?v=pCQ-K98nnGY).
 
Szybko przyszła pora na naszą krzyżówkową rozgrzewkę w czasie której, po dłuższej przerwie, mieliśmy do czynienia z "z przymrużeniem oka", która parokrotnie, jak zwykle, nas rozbawiła: "ziółka bez sitka" ("urwisy"), "miejski pojazd" ("Warszawa") czy też "nie głęboka w podłodze" ("płytka"). Poza tym rozwiązaliśmy również wiele innych krzyżówek, jak "wprost i wspak", czy "wrzecionowa"; rozwiązaliśmy też kilka klasycznych krzyżówek oraz małe formy.

Czytaj więcej...

ERU 2023112323 listopada po raz kolejny spotkał się Klub Gimnastyki Umysłu Erudyta. Po pogaduchach przy kawie, o tym co słychać u uczestników, rozpoczęliśmy naszą krzyżówkową rozgrzewkę: rozwiązaliśmy między innymi "jednym ciągiem", "krzyżówkę łączoną", "mozaikową" i "magiczną", a także wiele innych. Mieliśmy sporo frajdy i główkowania na przykład przy "syntezie ze stanami", w której należało odnaleźć właściwe miejsce dla poszczególnych słów oraz wybranych stanów w USA.
ERU 202311099 listopada po raz kolejny spotkał się Klub Gimnastyki Umysłu Erudyta. Na początek, ze względu na porę roku, uczestnicy rozmawiali na tematy około zaduszkowe. Szybko przyszedł czas na naszą rozgrzewkę, w czasie której rozwiązywaliśmy między innymi „zaplatankę”, „ażetkę+”, czy „krzyżówkę polską”.

Czytaj więcej...

ERU 20231026Kolejne spotkanie Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta odbyło się 26 października. Na początek, przy kawie i słodkościach, uczestnicy rozmawiali na temat kinematografii polskiej (przede wszystkim zaś o fenomenalnych "Chłopach"), a także jesiennych inwestycjach i remontach w naszym mieście. Szybko przyszła pora naszej krzyżówkowej rozgrzewki, w ramach której, oprócz małych form, zmierzyliśmy się również z "para za parą", "wprost i wspak", czy też "z przymrużeniem oka", która jak zawsze zaserwowała nam kilka "ananasów": "tyłownica pracy" ("bumelantka"), czy "reżyser klanu"("antenat").

Czytaj więcej...

ERU 2023101212 października odbyło się kolejne spotkanie Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta. Po pogaduchach o tym, co u każdego z uczestników słychać, szybko przeszliśmy do naszej krzyżówkowej rozgrzewki. Tego dnia rozwiązywaliśmy przede wszystkim nieduże formy: "Jolka", "w cztery strony", "krzyżówki syjamskie", "magiczna", "z iksem" i wiele innych. Mieliśmy też do czynienia z naszą ulubioną "z przymrużeniem oka", która jak zawsze, bawiła nas absurdami: "wybrany w elektrociepłowni"("elekt") czy "zasadzony "("komin").

Czytaj więcej...

ERU2023092828 września odbyło się kolejne spotkanie Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta. Po początkowych pogaduchach dość szybko przeszliśmy do naszej krzyżówkowej rozgrzewki. Nieco nam przyszło nagłowić się nad "jolką we mgle" i "oszczędną", ale również, po dłuższej przerwie, mieliśmy do czynienia z „z przymrużeniem oka”, która jak zawsze nie szczędziła nam absurdów: "u x (bez)" ("urazy "), "imiona miodem kapiące"("ule").

Czytaj więcej...

ERU 20230907Na pierwszym wrześniowym spotkaniu Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta, które odbyło się 7 września, było jak zawsze bardzo interesująco. Na początek, nad kawą i słodkościami, zagłębiliśmy się w naszą krzyżówkową rozgrzewkę: rozwiązywaliśmy „jednym ciągiem”, „słowa z wyrazów” (po raz pierwszy, a okazała się nie lada gratką), „azetkę”, „ażetkę”, oraz wiele innych mniejszych form. Była to bardzo produktywna rozgrzewka!

Czytaj więcej...

ERUDYTAPomimo upałów i sezonu wyjazdowego Klub Gimnastyki Umysłu Erudyta nie zwalniał biegu latem i spotkania odbywały się regularnie.

Czytaj więcej...

15.06.2315 czerwca odbyło się kolejne z cyklicznych spotkań Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta.
Uczestnicy, zgodnie z tradycją, wymienili się nowinkami i omówili, co w świebodzińskiej trawie piszczy. Nim się obejrzeliśmy, każdy, uzbrojony w swój zestaw krzyżówek, pisadło i wzmacniającą kawę, był gotów do naszej rozgrzewki, która tego dnia oszczędziła nam zagwozdek.  Przyjemnie rozgrzane zwoje były bardziej niż gotowe na nadchodzące zagadki i informacje.

Czytaj więcej...

01.06.23Kolejne spotkanie Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta odbyło się 1 czerwca.
 
Na początek uczestnicy rozmawiali o tym, co w mieście słychać, w tym o spotkaniu z panem Wiesławem Zdanowiczem, zorganizowanym w związku z wydaną w tym roku publikacją "Ich dokonania chwytają za serce. Biografie Honorowych Obywateli Gminy Świebodzin 1997-2020", które kilka dni wcześniej odbyło się w Muzeum Regionalnym. Przy tej okazji obecni obejrzeli biblioteczny egzemplarz książki i rozmawiali o tym, kto jeszcze ich zdaniem zasłużył na zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela.
Nim się obejrzeliśmy, przyszła pora na naszą krzyżówkową rozgrzewkę. Z nietypowych diagramów, które rozpracowaliśmy wymienić można m.in. „Dubletkę”, czy „W cztery strony”, pogłówkowaliśmy też nad „Jolką”.