Kalendarz imprez

Znajdź na stronie:

DKK

 Następne spotkanie: 05.02.2024 Godz. 16:00

ERUDYTA 

Następne spotkanie: 08.02.2024 Godz. 10:30
 

KMiA1 

Następne spotkanie: 12.02.2024 Godz. 16:30
 

KZP

Następne spotkanie: 21.02.2023 Godz. 16:30
 

Odwiedziło nas:

© 2009-2024 by GPIUTMD

ERU 20240208Kolejne z cyklicznych spotkań Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta odbyło się 8 lutego.
Po pogaduchach przy kawie i słodkościach o tym, co słychać u uczestników, szybko przyszła pora na naszą krzyżówkową rozgrzewkę. Tego dnia, poza krzyżówkami klasycznymi oraz w różnych kształtach ("ukośnik", "trójkierunkowa", czy "łukowa"), po dłuższej przerwie zmierzyliśmy się też z "z przedłużeniem oka", która, jak zawsze, miała dla nas kilka ananasów: "część twarzy obiboka po kontroli" ("ustalenia"), "kraj, którego stolica woła: SOS" ("Afganistan"; "kabul" jest dość popularnym w Polsce sosem), ale też "a także zorba"("igrek").

Czytaj więcej...

ERU 2024012525 stycznia po raz kolejny spotkał się Klub Gimnastyki Umysłu Erudyta. Jak zawsze uczestnicy na początek rozmawiali o tym, co u nich słychać oraz o planach na nadchodzący miesiąc. Szybko przyszła pora na naszą krzyżówkową rozgrzewkę, w czasie której rozwiązywaliśmy przede wszystkim większe formy: "jednym ciągiem", "kreskówkę", "ażetkę" oraz inne mniej lub bardziej klasyczne krzyżówki.

Czytaj więcej...

ERU20240111Pierwsze spotkanie Erudytów w 2024 roku odbyło się 11 stycznia.
Po pogaduchach nad kawą i słodkościami o tym, co słychać u uczestników, wyjątkowo rozpoczęliśmy od prelekcji.
 
Najpierw wysłuchaliśmy bardzo ciekawej, dotyczącej przyczyn i skutków globalnych zmian klimatu. Jest to temat bardzo na czasie, zwłaszcza że sezonowo w Polsce zmagamy się ze smogiem (nawet w Świebodzinie wówczas pojawiały się ostrzeżenia przed szkodliwym powietrzem), a, jak się okazało, na 10 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy aż 7 znajduje się w Polsce! (Jeśli chodzi o pierwszą 20 miast najbardziej zanieczyszczonych – Polska zajmuje aż 12 pozycji).

Czytaj więcej...

ERU 20231221Kolejne cyklicznych spotkań Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta odbyło się 21 grudnia, tuż przed świętami.
Na początek uczestnicy rozmawiali na tematy około świąteczne, o zbliżającej się wycieczce klubu oraz innych planach wycieczkowych na nadchodzący rok.
Szybko przyszła pora na naszą krzyżówkową rozgrzewkę w czasie której rozwiązywaliśmy różne formy, małe i duże, a także "z przymrużeniem oka", która zwyczajowo nas rozbawiła: "dama w cukierni" ("markiza"), "choć wolny, też szybko notuje" ("słuchacz"); mimo to najbardziej nas rozbroiło hasło, nad którym dłuższą chwilę musieliśmy pogłówkować: "lulkolokal z przymrużki" ("Rzym").

Czytaj więcej...

ERU 202312077 grudnia Erudyci spotkali się po raz kolejny.
Na początek przy kawie i słodkościach uczestnicy rozmawiali o swoich grudniowych planach (w tym występach w ramach UTW), na temat nadchodzących lokalnych wyborów, a także o muzyce poważnej (polecono nam operę "Jawnuta" Moniuszki -https://www.youtube.com/watch?v=pCQ-K98nnGY).
 
Szybko przyszła pora na naszą krzyżówkową rozgrzewkę w czasie której, po dłuższej przerwie, mieliśmy do czynienia z "z przymrużeniem oka", która parokrotnie, jak zwykle, nas rozbawiła: "ziółka bez sitka" ("urwisy"), "miejski pojazd" ("Warszawa") czy też "nie głęboka w podłodze" ("płytka"). Poza tym rozwiązaliśmy również wiele innych krzyżówek, jak "wprost i wspak", czy "wrzecionowa"; rozwiązaliśmy też kilka klasycznych krzyżówek oraz małe formy.

Czytaj więcej...

ERU 2023112323 listopada po raz kolejny spotkał się Klub Gimnastyki Umysłu Erudyta. Po pogaduchach przy kawie, o tym co słychać u uczestników, rozpoczęliśmy naszą krzyżówkową rozgrzewkę: rozwiązaliśmy między innymi "jednym ciągiem", "krzyżówkę łączoną", "mozaikową" i "magiczną", a także wiele innych. Mieliśmy sporo frajdy i główkowania na przykład przy "syntezie ze stanami", w której należało odnaleźć właściwe miejsce dla poszczególnych słów oraz wybranych stanów w USA.
ERU 202311099 listopada po raz kolejny spotkał się Klub Gimnastyki Umysłu Erudyta. Na początek, ze względu na porę roku, uczestnicy rozmawiali na tematy około zaduszkowe. Szybko przyszedł czas na naszą rozgrzewkę, w czasie której rozwiązywaliśmy między innymi „zaplatankę”, „ażetkę+”, czy „krzyżówkę polską”.

Czytaj więcej...

ERU 20231026Kolejne spotkanie Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta odbyło się 26 października. Na początek, przy kawie i słodkościach, uczestnicy rozmawiali na temat kinematografii polskiej (przede wszystkim zaś o fenomenalnych "Chłopach"), a także jesiennych inwestycjach i remontach w naszym mieście. Szybko przyszła pora naszej krzyżówkowej rozgrzewki, w ramach której, oprócz małych form, zmierzyliśmy się również z "para za parą", "wprost i wspak", czy też "z przymrużeniem oka", która jak zawsze zaserwowała nam kilka "ananasów": "tyłownica pracy" ("bumelantka"), czy "reżyser klanu"("antenat").

Czytaj więcej...

ERU 2023101212 października odbyło się kolejne spotkanie Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta. Po pogaduchach o tym, co u każdego z uczestników słychać, szybko przeszliśmy do naszej krzyżówkowej rozgrzewki. Tego dnia rozwiązywaliśmy przede wszystkim nieduże formy: "Jolka", "w cztery strony", "krzyżówki syjamskie", "magiczna", "z iksem" i wiele innych. Mieliśmy też do czynienia z naszą ulubioną "z przymrużeniem oka", która jak zawsze, bawiła nas absurdami: "wybrany w elektrociepłowni"("elekt") czy "zasadzony "("komin").

Czytaj więcej...

ERU2023092828 września odbyło się kolejne spotkanie Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta. Po początkowych pogaduchach dość szybko przeszliśmy do naszej krzyżówkowej rozgrzewki. Nieco nam przyszło nagłowić się nad "jolką we mgle" i "oszczędną", ale również, po dłuższej przerwie, mieliśmy do czynienia z „z przymrużeniem oka”, która jak zawsze nie szczędziła nam absurdów: "u x (bez)" ("urazy "), "imiona miodem kapiące"("ule").

Czytaj więcej...

ERU 20230907Na pierwszym wrześniowym spotkaniu Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta, które odbyło się 7 września, było jak zawsze bardzo interesująco. Na początek, nad kawą i słodkościami, zagłębiliśmy się w naszą krzyżówkową rozgrzewkę: rozwiązywaliśmy „jednym ciągiem”, „słowa z wyrazów” (po raz pierwszy, a okazała się nie lada gratką), „azetkę”, „ażetkę”, oraz wiele innych mniejszych form. Była to bardzo produktywna rozgrzewka!

Czytaj więcej...

ERUDYTAPomimo upałów i sezonu wyjazdowego Klub Gimnastyki Umysłu Erudyta nie zwalniał biegu latem i spotkania odbywały się regularnie.

Czytaj więcej...

15.06.2315 czerwca odbyło się kolejne z cyklicznych spotkań Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta.
Uczestnicy, zgodnie z tradycją, wymienili się nowinkami i omówili, co w świebodzińskiej trawie piszczy. Nim się obejrzeliśmy, każdy, uzbrojony w swój zestaw krzyżówek, pisadło i wzmacniającą kawę, był gotów do naszej rozgrzewki, która tego dnia oszczędziła nam zagwozdek.  Przyjemnie rozgrzane zwoje były bardziej niż gotowe na nadchodzące zagadki i informacje.

Czytaj więcej...

01.06.23Kolejne spotkanie Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta odbyło się 1 czerwca.
 
Na początek uczestnicy rozmawiali o tym, co w mieście słychać, w tym o spotkaniu z panem Wiesławem Zdanowiczem, zorganizowanym w związku z wydaną w tym roku publikacją "Ich dokonania chwytają za serce. Biografie Honorowych Obywateli Gminy Świebodzin 1997-2020", które kilka dni wcześniej odbyło się w Muzeum Regionalnym. Przy tej okazji obecni obejrzeli biblioteczny egzemplarz książki i rozmawiali o tym, kto jeszcze ich zdaniem zasłużył na zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela.
Nim się obejrzeliśmy, przyszła pora na naszą krzyżówkową rozgrzewkę. Z nietypowych diagramów, które rozpracowaliśmy wymienić można m.in. „Dubletkę”, czy „W cztery strony”, pogłówkowaliśmy też nad „Jolką”.
eru 18.0518 maja odbyło się kolejne z cyklicznych spotkań Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta.
Na początek, jak zawsze, uczestnicy omawiali, co w świebodzińskiej trawie piszczy i, nim się obejrzeliśmy, przyszła pora na krzyżówkową rozgrzewkę. Rozwiązaliśmy sporo krzyżówek, w tym „ciągówkę-szyfr”, czy „kreskówkę”. Udało nam się też nie zaplątać w „wirówce”.

Czytaj więcej...

eru 04Tuż po majówce, 4 maja, odbyło się kolejne spotkanie Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta.
Po rozmowie na temat wycieczek, przeszłych i przyszłych, szybko przyszedł czas na naszą krzyżówkową rozgrzewkę, która tego dnia oszczędziła nam absurdów. Pogłowiliśmy się nieco nad „Ażetką” i „Zamiast”, ale taką rozgrzewkę lubimy! :)
Szybko przyszła pora na prelekcję, jednak zanim do niej przeszliśmy, dostaliśmy zadania dotyczące linii: było matematycznie i geograficznie. Okazało się, że uczestnicy całkiem zacnie pamiętają wiedzę zdobytą w szkole.

Czytaj więcej...

eru 6.04. 26 kwietnia odbyło się kolejne z cyklicznych spotkań Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta.
Początek spotkania minął, jak zawsze na rozmowach i dyskusjach o tym co w lokalnej „trawie piszczy”. Uczestnicy rozmawiali też na temat różnych tradycyjnych zwyczajów katolickich, np. „pójściu do wywodu” (Wywód to błogosławieństwo udzielane położnicy po urodzeniu dziecka. Staropolski zwyczaj przebiegał w ten sposób, że matka wchodziła bocznymi drzwiami do zakrystii, gdzie ksiądz odprawiał błogosławieństwo, po czym z zapaloną świecą szła do ołtarza. Po Soborze Watykańskim II – 1962 do 1965 roku –  wywód zastąpiły elementy obrzędu chrztu dziecka.).
Szybko przeszliśmy do krzyżówkowej rozgrzewki, w czasie której zmierzyliśmy się m.in. z „jolką we mgle” czy „ciągówką-szyfrem”. Rozwiązaliśmy też naszą lubianą - nie lubianą „z przymrużeniem oka”, która, zwyczajowo, miała dla nas kilka niespodzianek: „produkt uboczny po koksie” („ogryzek”), czy też „w kanonie dratwodramatów?” („Szewcy”). Na zakończenie rozwiązaliśmy parę kalamburów i anagram.

Czytaj więcej...

eru 24.03. 24 marca w Czytelni „Fabryka Kreatywności” odbyło się kolejne spotkanie Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta.
Na początek uczestnicy podzielili się nowinkami i wspominkami. Bardzo się ucieszyliśmy, gdyż do grupy dołączyła nowa osoba, więc było jeszcze więcej ciekawostek do opowiedzenia i wysłuchania.
Szybko przyszedł czas na naszą krzyżówkową rozgrzewkę. Wśród krzyżówek znalazła się „z przymrużeniem oka” ze swoimi absurdami: „ptaki z doktoratem” („drozdy”), „otwiera drogę do bukietu” („korkociąg”), czy też „wielka z kafarów” („Afryka” po przeanagramowaniu). Mimo to najdłużej się głowiliśmy nad dawno nie widzianą „kreskówką”. Potem kilka krótkich form i przyszła pora na nasze prelekcje.

Czytaj więcej...

eru 202303099 marca miało miejsce kolejne spotkanie Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta.
Na początek, zgodnie z planem spotkania, uczestnicy rozmawiali o tym, co u nich słychać.
Nim się obejrzeliśmy, wybiła 11.00, zatem przyszła pora na naszą krzyżówkową rozgrzewkę. Przygotowane materiały systematycznie rozwiązaliśmy, a jedyny kłopot sprawiła nam „jolka wiązana” i jej specyfika.

Czytaj więcej...

22.0222 lutego, wyjątkowo w środę, odbyło się kolejne ze spotkań Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta.
Zaczęliśmy – jak zawsze – od rozmów o tym, co w trawie świebodzińskiej piszczy.
Nim się obejrzeliśmy, przyszedł czas na naszą krzyżówkową rozgrzewkę. Rozwiązaliśmy kilka krzyżówek różnej maści i choć nie było wśród nich „z przymrużeniem oka”, to w zamian przypomnieliśmy sobie pomieszczenia szkolne z „krzyżówką w szkole”.

Czytaj więcej...