Kalendarz imprez

Znajdź na stronie:

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI2

 Następne spotkanie: 03.04.2023 Godz. 16:00


ERUDYTA 

Następne spotkanie: 24.03.2023 Godz. 10:30


KZP

Następne spotkanie: 13.04.2022 Godz. 16:00


 

KMiA1

Następne spotkanie: 31.03.2023 Godz. 16:00
 

Odwiedziło nas:

© 2009-2023 by GPIUTMD

eru 202303099 marca miało miejsce kolejne spotkanie Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta.
Na początek, zgodnie z planem spotkania, uczestnicy rozmawiali o tym, co u nich słychać.
Nim się obejrzeliśmy, wybiła 11.00, zatem przyszła pora na naszą krzyżówkową rozgrzewkę. Przygotowane materiały systematycznie rozwiązaliśmy, a jedyny kłopot sprawiła nam „jolka wiązana” i jej specyfika.

Czytaj więcej...

22.0222 lutego, wyjątkowo w środę, odbyło się kolejne ze spotkań Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta.
Zaczęliśmy – jak zawsze – od rozmów o tym, co w trawie świebodzińskiej piszczy.
Nim się obejrzeliśmy, przyszedł czas na naszą krzyżówkową rozgrzewkę. Rozwiązaliśmy kilka krzyżówek różnej maści i choć nie było wśród nich „z przymrużeniem oka”, to w zamian przypomnieliśmy sobie pomieszczenia szkolne z „krzyżówką w szkole”.

Czytaj więcej...

26.0019 lutego po raz kolejny spotkał się Klub Gimnastyki Umysłu Erudyta.
Na początek, przy kawie i słodkościach, rozmawialiśmy o tym, co u uczestników słychać w ostatnim czasie i co ciekawego dzieje się w regionie.
Następnie przeszliśmy do naszej krzyżówkowej rozgrzewki: poza krótkimi formami, jak anagramy czy metagramy rozwiązaliśmy też większe, na przykład "krzyżówkę dwuliterową", "jolkę" czy "azetkę a tergo". Zmierzyliśmy się też z naszą ulubioną "z przymrużeniem oka", która tego akurat dnia, w tym numerze czasopisma, dotyczyła geografii. Mimo to też miała dla nas kilka zagwozdek, bo przecież ten typ krzyżówki tak ma. Zatem: "stolica lag" to Kijów, zaś "żółte morze na Czarnym lądzie" to Sahara.

Czytaj więcej...

26Kolejne z cyklicznych spotkań Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta odbyło się 26 stycznia.
Pierwsze pół godziny minęło uczestnikom na omawianiu okolicznych aktualności. Następnie, przy kawie i słodkościach, przeszliśmy do naszej krzyżówkowej rozgrzewki. Zmierzyliśmy się z różnymi krzyżówkami, jak „wirojolka”, czy „ukośnik mozaikowy”. Rozwiązaliśmy również „z przymrużeniem oka” ze wszystkimi jej absurdami, jak na przykład „paski z klapkami” („szlaczki”), „tu nie ma nawet jeża” („łysina”), czy „wykonywane z nerki” („karne”), że przytoczę te co ciekawsze. Na zakończenie rozwiązaliśmy kilka mniejszych form, metagramy i kalambur.

Czytaj więcej...

Erudyta 10.0110 stycznia, nietypowo, bo we wtorek, odbyło się kolejne ze spotkań Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta.
Chociaż przerwa między spotkaniami była krótsza niż zwykle, uczestnikom wcale nie brakowało tematów do rozmowy.
Czas szybko minął, więc przeszliśmy od razu do naszej krzyżówkowej rozgrzewki. Tego dnia skupiliśmy się na dużych klasycznych krzyżówkach, które – wspólnymi siłami – szły nam bardzo płynnie. Jakby nie patrzeć, co siedem głów to nie jedna! Krzyżówkowa godzina migiem nam zleciała, mogliśmy więc przejść do dalszej części – prelekcji.

Czytaj więcej...

Erudyta 5Pierwsze spotkanie Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta w nowym roku odbyło się 5 stycznia.
Uczestnicy chętnie omawiali między sobą plany na nadchodzący rok. Czas do krzyżówkowej rozgrzewki minął, nim się obejrzeliśmy.
Rozwiązaliśmy różne diagramy, również takie, z którymi dawno nie mieliśmy do czynienia, jak np. „słowo za słowo”. Zmierzyliśmy się też z „z przymrużeniem oka”, która – jak zawsze – zaserwowała nam kilka zagwozdek: „z rondem niedostępnym dla kierowców” („sombrero”), „bardziej lubiany przez zakatarzonych” („skunks”), czy też „są jak zwierzę z kropką” („żebra”).

Czytaj więcej...

22W przedświąteczny czwartek, 22 grudnia, odbyło się ostatnie w starym roku spotkanie Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta.
Pierwsze pół godziny – tradycyjnie – spędziliśmy na rozmowach o tym, co u kogo słychać, a że każdy miał coś do opowiedzenia, czas minął szybko.
Przeszliśmy bez chwili zwłoki do naszej krzyżówkowej rozgrzewki. Rozwiązaliśmy m.in. „krzyżówkę mozaikową”, „krzyżówkę – szyfr” oraz kilka krótkich form. Nie oparliśmy się też „z przymrużeniem oka” z całym jej absurdem, np. „’gliniarze’ wśród kół” („garncarze”) czy „biała dama z koroną” („brzoza”). Szybko przyszła pora na nasze przedświąteczne prelekcje.
Jako że, jak wspomnieliśmy, był to ostatni czwartek przed świętami, temat mógł być tylko jeden: szeroko rozumiane Boże Narodzenie.
2424 listopada odbyło się kolejne ze spotkań Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta.
Pierwsze pół godziny minęło szybko na rozmowach i omawianiu bieżących tematów.
Przy kawie i słodkościach przeszliśmy do naszej krzyżówkowej rozgrzewki. Spośród rozwiązanych tego dnia krzyżówek najwięcej się nagłowiliśmy chyba nad „W cztery strony”, chociaż i „z przymrużeniem oka” miała dla nas swoje smaczki: „wysyłane do rozwiązań” („akuszerki”), „wyszła na papierosy” („bibuła”), czy też „toż to Grupa Trzymająca Myszkę” („klika”). Rozwiązaliśmy też kilka krótszych form, jak metagram czy „krzyżówka magiczna”.
Krzyżówkowy czas szybko nam minął i nadeszła pora na nasze prelekcje.

Czytaj więcej...

1010 listopada, w przededniu  Święta Niepodległości, miało miejsce kolejne z cyklicznych spotkań Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta.
Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się od omówienia lokalnych wydarzeń i wymiany nowinek. Czas szybko minął przy kawie i pogaduchach, więc grupa bez chwili zwłoki przeszła do szaradziarskiej rozgrzewki.
Poza klasyczną krzyżówką i krótkimi formami mieliśmy do czynienia również z ”z przymrużeniem oka”, która tego dnia jakoś nie chciała współpracować. Jak zawsze też, parokrotnie zabiła nam ćwieka: „zamieszanie ze śledzikiem” („galimatias”), „jedna kłusuje, druga meandruje” („amazonka”); było też hasło sezonowe („ja, Małysz Adam, nad słonie przedkładam!” – „mamuty”).
Po tych zmaganiach byliśmy bardziej niż gotowi do naszych prelekcji.
27Kolejne z cyklicznych spotkań Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta odbyło się 27 października.
Przy kawie, w miłej atmosferze uczestnicy omawiali aktualne wydarzenia.
Nim się obejrzeliśmy, przyszła pora na naszą szaradziarską rozgrzewkę. Na początek szare komórki rozgrzaliśmy nad całostronicową klasyczną krzyżówką, która miała dla nas kilka zagwozdek: „… japońska, krzew ozdobny o czerwonych jagodach” („aukuba”) czy „brodziec…, ptak wędrowny z rodziny bekasowatych” („kwokacz”); przypomnieliśmy też sobie kilka określeń, np. „alegat” (przestarzale aneks, załącznik, ale też i dokument) lub „rajer” (czaple pióro ozdabiające damski kapelusz lub fryzurę).
Na deser natomiast rozwiązaliśmy krótkie formy o tematyce jesiennej.
Następnie przeszliśmy do naszych prelekcji – tego dnia podzielonych na trzy główne tematy.

Czytaj więcej...

Image0000113 października odbyło się kolejne z czwartkowych spotkań Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta. Jak zawsze rozmowa przy kawie i ciasteczkach minęła jak z bicza strzelił i, nim się obejrzeliśmy, przyszła pora na naszą krzyżówkową rozgrzewkę. Rozwiązaliśmy kilka krzyżówek, w tym dwuliterową i wrzecionową, a także naszą ulubioną (lub nie) „z przymrużeniem oka”. Ta ostatnia, jak zawsze, zaskoczyła nas meandrami ludzkich umysłów i pomysłów. Mieliśmy też kilka zagwozdek: „to się chwali-wystarczy przystrzyc rudobrodego” („dobro” – szok, nieprawdaż?) lub „rozproszyłem garnele, by mieć bąble na ciele” („alergen” – otóż, słowo „garnele” nie istnieje, należało je zatem zanagramować).
Po tej krzyżówce byliśmy gotowi przejść do prelekcji, podzielonej na dwa główne tematy.
IMG 20220929 112319588 HDRKolejne z cyklicznych spotkań Klubu Gimnastyki Umysłu odbyło się, jak co dwa tygodnie, 29 września.
Na początek, przy kawie, rozmawialiśmy na aktualne tematy i o tym, co lokalnie „w trawie piszczy”.
Następnym punktem programu – tradycyjnie już – była krzyżówkowa rozgrzewka: rozwiązywaliśmy m.in. „bez jednej”, „wrzecionową” czy „jeden z dwóch”. Później, dla relaksu, zajęliśmy się też krótkimi formami: „skrótką”, anagramami, homonimem i palindromem.
Czas nam szybko minął i nim się obejrzeliśmy, przeszliśmy do prelekcji, która tego dnia skupiała się na naszym ojczystym języku.
1515 września odbyło się kolejne spotkanie Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta.
Na początek uczestnicy rozmawiali na aktualne tematy, nie tylko o przetworach i wydarzeniach lokalnych, ale i o trwającym konflikcie. Czas szybko minął na dyskusjach, więc przeszliśmy do naszej krzyżówkowej rozgrzewki.
IMG 20220818 121200454 HDRKolejne z cyklicznych spotkań Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta odbyło się 18. sierpnia.
Spotkanie zaczęliśmy od rozmów przy kawie na bieżące tematy.
Następnie przeszliśmy do naszej krzyżówkowej rozgrzewki, rozwiązując liczne krzyżówki - w tym taką, w której wszystkie hasła były na literę „w” lub „Jolkę” z podpowiedzią w postaci umieszczenia w diagramie wszystkich liter „u”. Pomimo upału świetnie sobie poradziliśmy także z „Alfabetką” czy „Krzyżówką magiczną”.
Czas nam szybko mijał, więc bez chwili zwłoki przeszliśmy do prelekcji.
erudyci lipiec7 lipca odbyło się kolejne z cyklicznych spotkań Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta. Na początek uczestnicy wspominali zabawne sytuacje z czasów swojej pracy oraz znajomych, którzy już odeszli. Było to gorzko – zabawne pół godziny i minęło przy kawie zanim się obejrzeliśmy. Przeszliśmy zatem do krzyżówkowej rozgrzewki. Tego dnia szliśmy po kolei, nie przebierając, by stopniować trudność, choć, jak zawsze, były i palindrom, i anagram i metagram. Rozwiązaliśmy też „krzyżówkę dwuliterową” i „krzyżówkę – szyfr”. Wtedy przeszliśmy do niełatwej tym razem „z przymrużeniem oka”, która nie szczędziła nam trudnych pytań: „pomocna, zwłaszcza gdy zbrodnię popełniono w palmiarni” („daktyloskopia”), „przyjemność z kubłami” („rozkosze”, choć dobrą chwilę się nad tym głowiliśmy), „tatko z czarnej rolki” („papa”). Poznaliśmy też ciekawą obelgę: „ależ bursztynka z tego maminsynka!” („mięczak”). Dalej rozwiązaliśmy „krzyżówkę ze szkotką”, „jednym ciągiem”, a nawet klasyczną krzyżówkę.

Czytaj więcej...

erudyci9czerwcaW czwartek, 9 czerwca odbyło się kolejne spotkanie Klubu Gimnastyki Umysłu „Erudyta”. Po omówieniu lokalnych wydarzeń przeszliśmy do krzyżówkowej rozgrzewki, zaczynając od niby- zwykłej, choć nieoczywistej krzyżówki, którą wspólnymi siłami udało nam się rozwiązać. Następnie musieliśmy odświeżyć w pamięci obecną lekturę klas trzecich, by móc rozszyfrować imiona zwierzęcych przyjaciół Doktora Dolittle’a. Później, zwarłszy szyki, zmierzyliśmy się z „Z przymrużeniem oka”. A tutaj, jak zawsze, zagwozdki: „Ford z batem” (Indiana Jones – my też najpierw myśleliśmy o samochodzie ;) ), „wznosi się i nie opada” (toast), czy też „ze słoiczka na lepik” (pikle – okazało się, że chodziło o „zwykły” anagram).

Czytaj więcej...

IMG 20220413 115115014Jak co dwa tygodnie, w miniony czwartek spotkał się Klub Gimnastyki Umysłu "Erudyta".
Po wstępnych pogaduchach przeszliśmy do naszej rozgrzewki krzyżówkowej: rozwiązaliśmy rebus, „ariadę”, czy logogryf, a nawet krzyżówkę „Na ostrzu noża” i udało nam się nie „iść na noże”. Przeszliśmy przez dużą, klasyczną krzyżówkę i „szaradkę” o trawce, by na koniec zmierzyć się z nią - „z przymrużeniem oka”. A tutaj, jak zawsze, cuda: „pani i ssaka z porożem” („IRENA”), „odmowa z uzasadnieniem” („NIEBO”), czy też „do noszenia śmiałych fotek” („AKTÓWKA”). Mając taką rozgrzewkę byliśmy gotowi na dalsze części.

Czytaj więcej...

IMG 20220512 125352353W czwartek, 12.maja odbyło się kolejne z cyklicznych spotkań Klubu Gimnastyki Umysłu ERUDYTA. Na początek grupa rozmawiała o minionej majówce oraz planach na nadchodzący czas. Później przeszliśmy do krzyżówek - zaczęliśmy od najprostszych: anagramów, metagramu, czy kalamburu szufladkowego, i chociaż już połączenie homonimu z metagramem okazało się bardziej wymagające, nie poddaliśmy się i rozgryźliśmy je wszystkie. Krzyżówka wrzecionowa i alfabetka poszły nam jak z płatka. Diakrostych był już trudniejszy, wskoczyliśmy więc na wyższy bieg. Podobnie krzyżówka "zmień literę" okazała się wyzwaniem - jednak nie takie rzeczy nasi Erudyci rozwikłali! Nie mogliśmy też nie zmierzyć się z naszą Nemezis - krzyżówką "z przymrużeniem oka". A tutaj zetknęliśmy się na przykład z "pielęgniarzem pielęgnic" (czyli akwarystą), czy "członkiniami NSZZ 'Ul'" (chodziło o robotnice). Rozbawiły nas też i inne hasła, jak "nadaje się do dekoracji" (- medalistka) oraz "bywa, że sam w bloku" (- siatkarz).

Czytaj więcej...

IMG 20220428 120241565Jak co dwa tygodnie, w czwartek, 28.kwietnia, odbyło się spotkanie Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta.
Po rozmowie o planach na maj i majówkę przeszliśmy do rozgrzewki krzyżówkowej: anagramy, kalambur czy „krzyżówka wrzecionowa” to dla nas pestka! Dobrze nam też poszły – choć nie bez komplikacji - „Krzyżówka od Ado Z” oraz nieco absurdalna „Z przymrużeniem oka”. Nie poddaliśmy się i choć dosyć szybko grupa skojarzyła, że „gwiazda duńskich skoków” to Olsen (ten z gangu ;) ), o tyle nie dla wszystkich oczywistym było, że „ nasz narodowy ‘rozbitek’ patelniowy” to „niedzielny” schabowy.

Czytaj więcej...