Kalendarz imprez

Znajdź na stronie:

 mplakat DKK

Następne spotkanie:


mErudyta

Następne spotkanie:


mspeedcub


mKlub Zaczytanych Przedszkolaków   Oddział


mKlub Komiksu i Fantastyki


logo1

 

logo2

 

logo3

 

Odwiedziło nas:

© 2009-2021 by GPIUTMD

Biblioteka Publiczna w Świebodzinie już w sierpniu rozpocznie rekrutację do projektu „Młodzieżowa Komiksomania”, realizowanego z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki 2020”. Celem projektu jest pobudzenie aktywności kulturalnej i artystycznej młodzieży w wieku 13-18 lat, która w programie szkolnym nie ma już obowiązkowych zajęć plastycznych a wykazuje potrzebę dalszego doskonalenia wiedzy  i zdobywania praktyki z dziedziny sztuki. Zadanie ma na celu przekazanie wiedzy, dotyczącej zawodu ilustratora i rysownika komiksów. Uczestnicy projektu będą uczyli się kunsztu pod okiem profesjonalisty – rysownika, ilustratora, karykaturzysty, malarza i autora komiksów.
 
 
MŁODZIEŻOWA KOMIKSOMANIA
 
 
Młodzież pozna tajniki tworzenia bohatera fikcyjnego, konstruowania scenorysu i planszy komiksu profesjonalnymi metodami oraz przykłady kadrowania i wykorzystania onomatopei komiksowych. Prowadzący wprowadzi uczestników w świat rysunku satyrycznego, czego owocem będzie stworzenie maskotki Świebodzina lub postaci historycznej w wersji humorystycznej. Kolejnym elementem warsztatów będzie ilustracja książkowa. Podczas zajęć przedstawione zostaną techniki tradycyjne i współczesne stosowane przez twórców ilustracji. Ostatnim tematem będzie concept art czyli kreacja gier komputerowych. Uczestnicy poznają techniki używane przez rysowników koncepcyjnych a także sposoby przedstawiania trójwymiarowego świata w dwóch wymiarach. Prace, które powstaną 
w ramach projektu zaprezentowane zostaną w czasie uroczystego wernisażu połączonego z komiksowym swap party, podczas którego będzie można wymienić się swoimi egzemplarzami z innymi uczestnikami. Po zakończeniu cyklu warsztatowego, uczestnicy odwiedzą Czytelnię Komiksów i Gazet NOVA mieszczącej się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, gdzie znajduje się największy w polskich bibliotekach zbiór powieści graficznych, opracowań i czasopism poświęconych tematyce komiksowej. W ramach Obwoźnej Czytelni Komiksów Uniwersytet udostępnia najciekawsze zbiory podczas  targów książki i festiwali fantastyki, które przyciągają rzesze młodzieży. Spotkać ich można np. na Pyrkonie, MFKIG w Łodzi, Polconie, Gostkonie, Fantasmagorii i wielu innych. Oprócz profesjonalnych zajęć zorganizowany zostanie mini festiwal komiksowy, podczas którego odbędą się spotkania autorskie z rysownikami i autorami komiksów. 
               
Proces rekrutacyjny rozpocznie się 24 sierpnia i potrwa do 11 września bieżącego roku. Na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. należy przesłać wypełniony formularz zgłoszeniowy, który zostanie udostępniony 24 sierpnia na stronie biblioteki. Uczestników wyłonimy wg przyznanych punktów a w przypadku uzyskania identycznego wyniku obowiązywać będzie kolejność zgłoszeń.
 
Luiza Gordzelewska
Biblioteka Publiczna w Świebodzinie