35,10,0,50,1
1,600,0,2,3000,5000,3,800
90,150,1,50,12,30,50,1,70,12,1,50,1,1,1,5000
0,0,1,0,2,40,15,5,2,0,0,31,3,1
Czytaj e-booki za darmo!
Czytaj e-booki za darmo!
Młodzieżowa komiksomania
Młodzieżowa komiksomania

Kalendarz imprez

Znajdź na stronie:

 mplakat DKK

Następne spotkanie:
06-10-2020


mErudyta

Następne spotkanie:
07-10-2020


mspeedcub


mKlub Zaczytanych Przedszkolaków   Oddział


mKlub Komiksu i Fantastyki


logo1

 

logo2

 

logo3

 

Odwiedziło nas:

© 2009-2020 by GPIUTMD

Pod tym ogólnopolskim hasłem filia miejska Biblioteki Publicznej na osiedlu Łużyckim zapraszała do biblioteki prelegentów, którzy prowadzili warsztaty i wygłaszali referaty na różne tematy. Słuchaczami wykładów byli uczniowie PSP nr 6 oraz PG nr 3 w Świebodzinie.
 
1
 
 
W poniedziałek 8 maja na warsztaty twórcze do biblioteki zostali zaproszeni uczniowie kl. III F   PSP nr 6 z nauczycielką Lidią Stępień. Warsztaty prowadził Tadeusz Bardelas, znany rzeźbiarz z Rusinowa. Na spotkaniu z dziećmi zaprezentował dwa albumy ze zdjęciami prac, które wykonał z drewna na plenerach, w parkach, centrach miast i na potrzeby osób prywatnych do ogrodów. Wiele figurek świętych o różnych kształtach i wielkościach sięgających nawet do 2,5 metra wyrzeźbił dla kościołów w miastach: Słubicach, Międzyrzeczu, Pszczewie, Kargowej, Zielonej Górze. W Świebodzinie jego prace można zobaczyć w kapliczce byłego proboszcza Benedykta Pacygi oraz w Publicznej Szkole Podstawowej nr 6. Do biblioteki przywiózł figurki wykonane z drewna topoli, dębu i lipy, które przedstawiały: sowy, kotki, aniołki, postacie ludzkie oraz płaskorzeźby, nie zabrakło również narzędzi potrzebnych do rzeźbienia. W czasie pokazów, uczniowie mogli sami spróbować swoich sił z dłutem, młotkiem i kawałkiem drewna. A nie była to łatwa praca bo wymagała od uczniów wiele wysiłku i zaangażowania. Pan Tadeusz przyznaje choć rzeźba to jego pasja i ma na jej punkcie typowego bzika, jednak jest to ciężka praca – „pamiętam, że kiedy wróciłem z jednego z plenerów do hotelu, nie mogłem podnieść rąk, ale ja to lubię. Jeżdżę po całej Polsce a w domu jestem tylko gościem. Niedługo wybieram się do Krakowa i tam będę robił figurki smerfów ”.Były to ciekawe i twórcze warsztaty, które miały uczniów zachęcić do sztuki rzeźbienia bo przecież z każdego kawałka drewna można coś pięknego zrobić.
 
2
 
 
Wtorek 9 maja upłynął nam w tak muzyki. Do biblioteki została zaproszona Alina Plebanek z Państwowej Szkoły Muzycznej w Świebodzinie wraz z muzykantami dającymi wspaniały koncert na akordeonie, solo i w duecie. Jako muzykanci wystąpili: Julia Wolin, Lena Soroka, Nelly Chomin, Tomasz Dzikowski, Jakub Bagiński, Michał Skrzypkowski oraz Jakub Żywczyński. To oni na akordeonie zagrali zabawne melodie i piosenki takie jak: „ Ballada”, „Cztery mile”, „Ucieczka przed smokiem”, „Kurki trzy”, „Karlik” i „Preludium”. W czasie pauzy między występami, Pani Alina mówiła o budowie i historii powstania instrumentu, zaś po koncercie zachęcała uczniów kl. III G PSP nr 6 z wychowawcą Małgorzatą Andrzejewską do nauki gry na akordeonie. Była to wspaniała zabawa, która przyniosła uczniom wiele radości i śmiechu bo nie każdy uczeń dał radę wydobyć basowy dźwięk na instrumencie, a co dopiero zagrać jakąkolwiek melodię.
 
3
 
 
10 maja Pani Arleta Miśkiewicz z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świebodzinie zainspirowała uczniów kl. I B Publicznego Gimnazjum nr 3 z nauczycielem Arkadiuszem Morajko do zdrowego stylu życia. Prelekcja miała charakter prezentacji multimedialnej. Prelegentka rozpoczęła wykład od życzeń, które najczęściej składamy sobie przy różnych okazjach „Na zdrowie”, „ 100 Lat życia w zdrowiu ” itp. Nawet przytoczyła słowa z fraszki polskiego poety Jana Kochanowskiego „Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz…”.Następnie z wielkim zapałem opowiadała czym naprawdę jest dla nas nasze zdrowie, jak je szanować i umacniać mówiąc- „ że zdrowie tak naprawdę w 50% zależy od nas samych zaś w pozostałych procentach od czynników biologicznych, środowiskowych i medycyny ”. Dużą uwagę zwracała na aspekty zachowania zdrowotnego, te sprzyjające: odpowiednia aktywność fizyczna, odpowiednie żywienie, higiena osobista, zachowania w kontaktach z innymi ludźmi, w poddawaniu się badaniom profilaktycznym oraz te złe, ryzykowne np. palenie tytoniu, picie alkoholu, używanie substancji psychoaktywnych, przemoc. W dobie napływu informacji, diet podała przyczyny, skutki nieprawidłowego żywienia i ich wpływ na choroby układu pokarmowego i krążenia. Uczniom, udzieliła parę praktycznych wskazówek jak prawidłowo się odżywiać i regulować posiłki. Przedstawiając tablicę z hamburgerem, poinformowała młodzież jak niezdrowy dla naszego organizmu jest ten faskud. Pani Arleta spotkanie z młodzieżą zakończyła hasłem „Od dziś żyję zdrowo!”.
 
4
 
 
Dnia 11 maja uczniowie kl. III A z PSP nr6 z nauczycielkami Beatą Czado i Dorotą Burzyńską obejrzeli spektakl pt. „ W księdze się mieści świat opowieści” w wykonaniu aktorek Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa. W widowisku dzieci poznawały historię Króliczka Maciusia, który na wycieczce odnajduje niezwykłą Księgę Baśni pozostawioną przez Czarodziejkę Arielkę. Księga z początku nie wzbudza w nim zbyt dużego zainteresowania. Jednak Maciuś z braku zajęcia oddaje się lekturze. Najpierw poznaje historię biednej dziewczynki, która zarabia na swoje utrzymanie sprzedażą zapałek, potem historię Jasia i Małgosi, którzy niosą do lasu śniadanie, bo ojciec zapomniał zabrać z domu. Zaciekawiony czytaniem Króliczek zagłębia się w kolejną historię, tym razem czyta opowieść o księżniczce i księciu zaklętym w żabę. Przedstawione historie tak go wciągają, że w końcu wspólnie z dziećmi zastanawia się, gdzie można dostać ciekawe książki, nawet szuka biblioteki. Było to ciekawe widowisko, pełne humoru i zagadek. Dzieci chętnie włączały się do rozmowy, żartowały, rozbawiały swoimi pomysłami aktorów. Spektakl uświadomił dzieciom, że warto czytać książki bo tylko one zapewniają nam rozrywkę, mogą przenosić w odległy i magiczny świat.
 
Filia miejska Biblioteki Publicznej w Świebodzinie dziękuje wszystkim uczestnikom oraz prelegentom za ciekawe wykłady z okazji Tygodnia Bibliotek pod hasłem „Biblioteka. Oczywiście!”                                                                                            
Kierownik Filii nr 1 
Stankiewicz Elżbieta
\