Znajdź na stronie:

ERUDYTA 
Następne spotkanie: 11.07.2024 Godz. 10:30
 

KZP 
Następne spotkanie: 19.06.2024 Godz. 16:30
 

KMiA 15.30 
Następne spotkanie: 12.07.2024 Godz. 15:30
 

 DKK2
 Następne spotkanie: 13.05.2024 Godz. 16:00

Odwiedziło nas:

© 2009-2024 by GPIUTMD

Podczas wtorkowego wieczoru, Marta Maciejewska zabrała nas w niezwykłą podróż, pełną emocji i refleksji. „Proszę, pokochaj mnie, mamo!”, zdecydowanie nie należy do łatwych opowieści, ale tym bardziej warto się z nią zmierzyć, bo właśnie za takie emocje kochamy świat literacki.

Więcej
 
 
 
Anna - osiemnastoletnia bohaterka, ma ambitne plany dotyczące swojej przyszłości, pragnie po maturze rozpocząć studia architektoniczne. Jednak niechciana ciąża, niweczy jej marzenia, jednocześnie sprawiając ogromny zawód matce, której trudno pogodzić się z zaistniałą sytuacją. Nastolatka staje przed bardzo trudnym wyborem, musi podjąć decyzję dotyczącą nowego życia, rozwijającego się w jej ciele. Jednak nie jest to książka, jedynie o niechcianej ciąży. Autorka wplata w fabułę ważne zjawiska i ludzkie postawy. Ukazuje obraz hejtu, z jakim we współczesnym, cyfrowym  świecie muszą się mierzyć młode osoby. Ludziom bardzo łatwo przychodzi ocenianie, wydawanie osądu, bez zagłębiania się w uczucia innych, bez znajomości realiów i traum, które być może przeżył taki człowiek. Marta Maciejewska pokazuje, jak działa swoisty mechanizm wyparcia w przypadku doznania głębokiej krzywdy. Biorąc książkę do ręki, już z samej okładki wyczytać możemy, że oprócz pięknych odcieni macierzyństwa, istnieje również druga strona bycia rodzicem, często okupiona cierpieniem.
 
Podczas dyskusji, zastanawialiśmy się, czy takie spotkania powinny odbywać się w szkołach średnich i stanowić zaczątek do podjęcia ważnych dla nastolatków, a tak często przemilczanych tematów. Mocno nakreślony obraz hejtu, jak również przykrych doświadczeń, będących konsekwencją czynu zabronionego to zdecydowanie problemy, które warto poruszać z młodymi osobami, wchodzącymi w dorosłość. Warto o takich książkach rozmawiać z młodzieżą, która często czuje się zagubiona w dzisiejszym świecie. To było wyjątkowe, pełne emocji spotkanie. Naszych czytelników zachęcamy do wypożyczania książek Autorki, które dostępne są we wszystkich naszych filiach, a także na platformie Legimi. Rozmowę moderowała Jolanta Stasińska.