Znajdź na stronie:

ERUDYTA2 
Następne spotkanie: 13.06.2024 Godz. 13:30
 

KZP 
Następne spotkanie: 19.06.2024 Godz. 16:30
 

KMiA2 
Następne spotkanie: 28.06.2024 Godz. 16:00
 

 DKK2
 Następne spotkanie: 13.05.2024 Godz. 16:00

Odwiedziło nas:

© 2009-2024 by GPIUTMD

7 czerwca 2024 r. odbył się wernisaż wystawy „Tacy byliśmy jeszcze wczoraj”. Było to dla nas niezwykłe wydarzenie, bowiem zorganizowaliśmy je nie tylko dla mieszkańców, ale i dzięki nim. To Państwo tym razem wypożyczyli nam swoje cenne fotografie, a my stworzyliśmy niezwykle ciekawą galerię. Wernisaż przywołał mnóstwo refleksji, choć pierwsze pojawiły się już w domach, gdzie podczas poszukiwań odpowiednich fotek rozgorzały dyskusje, opowiadania o przeszłości. Ekspozycja jest źródłem informacji dotyczących naszego miasta i ludzi z nim związanych. Można dowiedzieć się, że wielu obecnych mieszkańców naszego miasta ma swoje korzenie w różnych zakątkach Polski: min. we Włocławku, Gorzowie Śląskim, Trzcielu, Kożuchowie, Świebodzicach, Łodzi, Kielcach, Toporowie, Dąbrówce Małej, Rzeczycy, Krzyżu Wlkp, Żółwinowie i innych mniejszych i większych miejscowościach. Bohaterami wystawy są mieszkańcy Świebodzina, ale równie ważne jest tło każdej fotografii. Warto się przyjrzeć miejscom naszego miasta, których obecnie już nie ma, albo zmieniły swoje oblicze, jak np. były stadion na ulicy Poznańskiej, amfiteatr na Widoku, Przedszkole Eldrobiu, Dom Kultury Eltermy, czy szkoły miejskie. Od czasu wykonania zdjęć minęło często ponad 80 lat, a białym krukiem jest zdjęcie z 1927 r. Wystawa jest swoistą opowieścią o życiu mieszkańców, modzie panującej za czasów ich dzieciństwa i młodości, dużo mówi o ówczesnej edukacji, sposobach spędzania czasu wolnego, warunkach mieszkaniowych. Pobudza naszą wyobraźnię, ale i prowokuje do wspomnień. Pracownicy biblioteki czują się zaszczyceni, że mogą choć na chwilę wejść w posiadanie rodzinnych skarbów. Zapraszamy do obejrzenia wystawy, która będzie zapewne sentymentalną podróżą do lat dzieciństwa, a jednocześnie ciekawą lekcją historii. Ekspozycję można oglądać do końca czerwca w Czytelni "Fabryka Kreatywności". Zapraszamy serdecznie!