Kalendarz imprez

Znajdź na stronie:

DDK2

 Następne spotkanie: 08.04.2024 Godz. 16:00

ERUDYTA kwiecien 

Następne spotkanie: 04.04.2024 Godz. 10:30
 

KMiA kwiecien 

Następne spotkanie: 05.04.2024 Godz. 15:45
 

KZP kwiecien

Następne spotkanie: 03.04.2024 Godz. 16:30
 

Odwiedziło nas:

© 2009-2024 by GPIUTMD

W piękne wrześniowe popołudnie (11.09.2017 ) odbyło się drugie spotkanie z cyklu Lubuskie Spotkania Poetyckie „W pół drogi” – przystanek Świebodzin. Uczestników spotkania powitała Bogusława Hołub – kierowniczka Wypożyczalni dla dorosłych. Swoją twórczość i sylwetkę zaprezentowały rodzime poetki Pani Hanna Szczęsna i Anna Dominiak. Zieloną Górę reprezentował Michał Banaszak a Gorzów Wlkp. Roman Habdas. Moderatorem spotkania była Beata Patrycja Klary Laureatka Lubuskiego Wawrzynu Literackiego 2015.
Uczestników najbardziej interesował temat i postrzeganie poezji i poety. Poeta to stan ducha. Poetą jest się nawet wtedy jak nie pisze się wierszy, jest to „stan wewnętrzny”. Jednak nasi twórcy nie chcą być określani tym mianem. Pan Roman Habdas mówi o sobie „wierszopis” a pani Beata Patrycja Klary uważa się za literatkę. Każdy z uczestników przedstawił swoją drogę do twórczości, dorobek literacki oraz warsztat pracy. Największym dorobkiem może poszczycić się Pan Roman Habdas, który wydał 4 książki w tym 3 poetyckie. Pani Hanna Szczęsna i Pan Michał Banaszak po 1, natomiast Pani Anna Dominiak „dojrzewa” do indywidualnego debiutu. Jak mówi, nie wie czy chce wydać poezję. Odsuwa myśl. Nie mniej jednak wiersze jej są zawarte m.in. w „Antologii Poetów Polski 2016”. Droga do twórczości u każdego też była inna. Pan Roman Habdas zapalony wędkarz spinnigowiec zaczynał pisać małe wierszyki i z czasem doszedł do bardziej rozbudowanych form. Lubi pisać. Jest to jego kolejne hobby, zabawa. Pisze o tym czego dotknął, na czym się zna, co sam przeżył. Żeby pisać dobrze to trzeba mieć „to coś” jak zażartowano „ niestety mam talent”. W przyszłym roku, obchodzić będzie jubileusz 30-lecia debiutu literackiego. Zaprezentował nam wiersze z tomiku „Żucie szczawiu” i „Z gliny ulepieni” oraz pokazał obszerniejsze wydanie „Mały Paryż. Opowieść z lat krótkich portek i długiej plerezy”. Pani Hanna Szczęsna jest „skażona” poezją od dzieciństwa. Zawdzięcza to ojcu , który żywo interesował się poezją, recytował m. in Sergiusza Jesienina i K.I. Gałczyńskiego. Rozmowa z polonistką Barbarą Lewandowską spowodowała, że dojrzała, do wydania wierszy, debiutu literackiego - „Szum myśli”. Wiersze Pani Hani są szczątkowe, bardzo osobiste, jak np. wiersz „ Julia”, który napisała dla swojej córki na 18 urodziny. Mają moc terapeutyczną. Pan Michał Banaszak zadebiutował w 2016 roku. Wygrał konkurs im. Anny Świerszczyńskiej. Nagrodą było wydanie tomiku poezji. Jak sam mówi nie wie dlaczego zaczął pisać ale wie, że pisać będzie dalej. Pisze Piosenki. Nie sądzi żeby były wykonywane. Mentorem dla twórczości Pani Anny Dominiak był przyjaciel, który wspierał, mobilizował do pisania. Zajmuje się też recenzowaniem poezji. Pani Anna prezentowała wiersz „Sen Rosmery” oraz najistotniejszy dla niej wiersz „Miasto”. Spotkanie zakończono recytacją wiersza Wojciecha Bonowicza „ Pieśń o wpół do czwartej”.
Następne spotkanie odbędzie się w Gorzowie Wlkp. 14. listopada 2017 r. (wtorek) w „Klubie 1” o godz. 18.00. Gośćmi będą Michał Banaszak, Hanna Szczęsna, Adam Korzeniowski i Krystyna Caban.

Bogusława Hołub
BP w Świebodzinie
 
P1000061
 
 
 
 
 
 
 
 
 
P1000062
P1000063
P1000064
P1000066