Kalendarz imprez

Znajdź na stronie:

ERUDYTA 
Następne spotkanie: 18.04.2024 Godz. 10:30
 

KZP 
Następne spotkanie: 24.04.2024 Godz. 16:30
 

KMiA 
Następne spotkanie: 26.04.2024 Godz. 16:00
 

 DKK
 Następne spotkanie: 13.05.2024 Godz. 16:00

Odwiedziło nas:

© 2009-2024 by GPIUTMD

Tegoroczny „Tydzień Bibliotek” w filii miejskiej na osiedlu Łużyckim odbył się pod hasłem „(Do)wolność czytania” . Na imprezy organizowane przez bibliotekę zapraszani byli prelegenci, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 oraz dzieci Publicznego Przedszkola nr 5 z Świebodzina.

Dnia 07 maja na pierwsze spotkanie w ramach „Tygodnia Bibliotek ” do biblioteki zostały zaproszone panie z Sekcji Literackiej Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działające przy Świebodzińskim Domu Kultury. Spotkanie otworzyła bibliotekarka Stankiewicz Elżbieta przedstawiając uczniom wydarzenia związane z wiosną i pięknie budzącą się do życia przyrodą. Recytowała wiersze Władysława Broniewskiego „Pierwiosnek”, Hanny Ożogowskiej „Przyszła wiosna”. Zaprezentowała fotografie ptaków świetnie śpiewających, słowika, kraski, sikorki, wilgi, zaś panie czytały fragmenty z wybranych książek. Teresa Konarczak czytała fragmenty o słowiku, który budował gniazdo dla swoich piskląt z książki Adolfa Dygasińskiego pt. „Wybór nowel” zaś Czesława Adamiec opowiadała i czytała o jaskółeczkach z książki Marii Konopnickiej pt. „Dzieci z Leszczynowej Górki” . Historię o kruku, który chciał rządzić całym domostwem robiąc przy tym różne figle i psikusy, dzieciom czytała Ewa Wojciechowska z książki Jana Grabowskiego „Pipuś”. Tym opowiadaniem, pani Ewa rozbawiła uczniów aż do łez. Była to wspaniała lekcja wiedzy o wiośnie i o życiu ptaków, którą uczniowie na pewno na długo zapamiętają.
IMG 3012
 
 
9 maja w środę do biblioteki została zaproszona Daria Puciata z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Zygmunta Noskowskiego. Pani Daria przyszła do biblioteki wraz z muzykantami, dając wspaniały mini koncert na flecie poprzecznym i skrzypcach. Przedstawiła i opisała uczniom instrumenty muzyczne oraz sposoby ich przechowywania. Muzykanci zagrali utwory muzyczne największych mistrzów, etiudę- Fryderyka Chopina, sonatę -S.J.Bacha , „Ballade ”–C.Reinecka, „Ode do młodości”-L.V. Beethovena, itd. Występ młodych wirtuozów został przyjęty bardzo gorąco przez uczniów. Po każdym występie wykonawcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
 
02
 
W czwartek, gościliśmy w bibliotece aktorów Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa. Aktorzy przedstawili uczniom spektakl pt. „Opowieści z teczki profesora Książeczki”, promujący czytelnictwo wśród dzieci. Profesor Książeczka - pisarz, zachęcał dzieci nie tylko do wypożyczania książek z biblioteki i ich czytania lecz głównie do kreowania wyobraźni, którą kształtować można dzięki pracy i treningowi poprzez umiejętność tworzenia w głowach różnych obrazów, sytuacji, postaci. Tylko dzięki włączonej wyobraźni, możemy samych siebie zobaczyć w całkiem innej roli, a więc uczmy się tej magii i tajemniczości- czytając książki. Było to ciekawe widowisko, pełne humoru i zagadek. Uczniowie chętnie angażowali się w dyskusję nawet subtelnie wcielali się w rolę aktorską.
03
 
11 maja do biblioteki przyszli najmłodsi czytelnicy z grupy „Kotki” Publicznego Przedszkola nr 5 w Świebodzinie, którzy dostali od bibliotekarki mnóstwo książek do oglądania. W czasie spotkania wysłuchali bajeczkę Justyny Święcickiej pt. „Kotka Betka” oraz inne bajki o zwierzętach. Dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, nawet je dowcipnie komentowały. Wyszli z biblioteki nie tylko z uśmiechem na twarzy ale przede wszystkim z obietnicą, iż tu wrócą z rodzicami i będą wypożyczać książki.
 
04