35,10,0,50,1
1,600,0,2,3000,5000,3,800
90,150,1,50,12,30,50,1,70,12,1,50,1,1,1,5000
0,0,1,0,2,40,15,5,2,0,0,31,3,1
Biblioteka otwarta w reżimie sanitarnym
Biblioteka otwarta w reżimie sanitarnym
Czytaj e-booki za darmo!
Czytaj e-booki za darmo!

Kalendarz imprez

Znajdź na stronie:

 CZERWIEC DKKNastępne spotkanie: 21.06.2021 Godz. 16:00


ERUDYTA

Następne spotkanie: 16.06.2021 Godz. 10:30


CZERWIEC KZP


mKlub Komiksu i Fantastyki


logo1

 

logo2

 

logo3

 

Odwiedziło nas:

© 2009-2021 by GPIUTMD

        W czwartkowe popołudnie gościliśmy niezwykłego człowieka, którego opowieść na długo pozostanie w pamięci uczestników. Książka Roberta Czerniaka i jego syna Joachima „Podróże do granic” to przede wszystkim wzruszająca historia o przekraczaniu granic ludzkiej determinacji w urzeczywistnianiu marzeń i planów uznawanych za niemożliwe. To również bardzo odważny sposób walki ze śmiertelną chorobą, pasjonująca przygoda, niewiarygodna lekcja życia i ogromna miłość ojca do syna, oparta na przyjaźni.
         Robert Czerniak jest z zawodu cukiernikiem, swoje wykształcenie uzupełnił dopiero po trzydziestce. Ukończył WNGiG na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jednocześnie uprawiał żeglarstwo, poznawał Arktykę i Afrykę. W 2008 r. samotnie przemierzał bezkresy Ameryki Południowej. Na kolejną wyprawę wyruszył ze swoim pełnoletnim już synem Joachimem - przez Amazonię, przesmyk Darien, Amerykę Środkową i do Meksyku. Joachim – współautor książki, już od dziecka marzył o poznawaniu i zwiedzaniu świata. Jako szesnastolatek wyruszył w swoją pierwszą podróż przez całą Europę. Dwa lata później przemierzył dwanaście krajów Ameryki Łacińskiej. Niestety, w wieku dziewiętnastu lat zdiagnozowano u niego nowotwór mózgu. Jednak dzięki ogromnej determinacji i bezgranicznej miłości ojca udało się pokonać wroga, wprawiając w osłupienie samych lekarzy. Po przebytej chorobie, gdy ponownie stanął na nogach postanowił, że przejedzie na rowerze 10 000 km przez Australię i udało mu się tego dokonać na przełomie 2012 i 2013 roku. W tę niezwykłą podróż udał się oczywiście ze swoim najlepszym przyjacielem – ukochanym ojcem, o czym Robert Czerniak w niezwykle ciekawy sposób opowiedział podczas spotkania natomiast w swojej książce pięknie pisze o więzi, jaka ich łączy: „przyjaźń to absolutna swoboda powierzania własnego losu w inne ręce, bez żadnych obaw i z pełnym przekonaniem, że ta osoba, której ten los powierzamy, nigdy cię nie zawiedzie”.
          Nasz prelegent to człowiek, którego oprócz podróży odpręża gotowanie, obcowanie ze sztuką, jazda na rowerze i ogniste tango. Zajmuje się również psychooknologią. Przez przyjaciół nazywany jest Dzikusem – ze względu na nietypowe podejście do życia. Było to jedno z tych spotkań, które powoduje, że na chwilę się zatrzymujemy i zastanawiamy nad tym, co naprawdę jest w życiu ważne. Po spotkaniu w ramach podziękowania, nasz gość wybrał sobie jedną z prac, która powstała w bibliotece podczas warsztatów twórczych „Zagrożona fauna i flora Australii”, przeprowadzonych przez lokalną artystkę – Sonię Zapolską. Wzruszające spotkanie, ale okraszone dawką dobrego humoru było frapującą lekcją geografii a także lekcją pokory i wytrwałości w walce z przeciwnościami losu.
 
 
Luiza Gordzelewska
Biblioteka Publiczna w Świebodzinie