Kalendarz imprez

Znajdź na stronie:

DDK2

 Następne spotkanie: 08.04.2024 Godz. 16:00

ERUDYTA kwiecien 

Następne spotkanie: 04.04.2024 Godz. 10:30
 

KMiA kwiecien 

Następne spotkanie: 05.04.2024 Godz. 15:45
 

KZP kwiecien

Następne spotkanie: 03.04.2024 Godz. 16:30
 

Odwiedziło nas:

© 2009-2024 by GPIUTMD

22.0222 lutego, wyjątkowo w środę, odbyło się kolejne ze spotkań Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta.
Zaczęliśmy – jak zawsze – od rozmów o tym, co w trawie świebodzińskiej piszczy.
Nim się obejrzeliśmy, przyszedł czas na naszą krzyżówkową rozgrzewkę. Rozwiązaliśmy kilka krzyżówek różnej maści i choć nie było wśród nich „z przymrużeniem oka”, to w zamian przypomnieliśmy sobie pomieszczenia szkolne z „krzyżówką w szkole”.
 
 
Na początek naszych prelekcji mieliśmy kilkustopniową zagadkę. Najpierw musieliśmy wywnioskować hasło na podstawie trzech słów (np. „kasztel, forteca, budowla obronna” dają hasło „zamek”) i je zapisać. W kolejnym kroku mieliśmy wywnioskować, co nam te hasła, w liczbie dwunastu sztuk, razem dają. Niektórzy odgadli główne rozwiązanie już tuż za połową pierwszego etapu!
W dalszej części poznaliśmy, a większość także zobaczyliśmy, najbardziej znane pomniki w Polsce:
-- Kolumnę Zygmunta (III Wazy) – pomnik ufundowany w 1644 roku przez syna; jest najstarszym świeckim pomnikiem w Warszawie oraz pierwszą kolumną osoby świeckiej wzniesioną w nowożytnej Europie; pozostała jedynym tego typu pomnikiem do 1810 roku, kiedy to w Paryżu wzniesiono kolumnę Vendôme.
-- Syrenkę Warszawską – choć w stolicy jest wiele różnych pomników syren, według legendy ta konkretna przypłynęła Wisłą z Bałtyku; Warszawa tak jej się spodobała, że postanowiła tam pozostać.
-- Mikołaja Kopernika w Olsztynie – rzeźba z brązu, choć uczony wygląda, jak przeniesiony z obrazu Jana Matejki.
-- Pomnik Mikołaja Kopernika w Toruniu – autorstwa Christiana Friedricha Tiecka, odsłonięty w 1853 roku w Toruniu; jest to drugi pod względem wieku zachowany pomnik Mikołaja Kopernika w Polsce (po pomniku Kopernika w Warszawie).
-- „Adasia”, czyli Pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie – powstały z inicjatywy studentów, pomnik powstał według projektu Teodora Rygiera, a uroczyste odsłonięcie nastąpiło 26 czerwca 1898, w setnym roku urodzin Adama Mickiewicza.
-- drewnianą rzeźbę chrząszcza w Szczebrzeszynie – bo, jak pisał Jan Brzechwa, „Szczebrzeszyn z tego słynie”.
httpsupload.wikimedia.orgwikipediacommonsthumbee2KrakC3B3w Rynek Eros bendato 01.JPG800px KrakC3B3w Rynek Eros bendato 01.JPG-- "Eros bendato" (Eros spętany) na Rynku w Krakowie – rzeźba Igora Mitoraja, została sprowadzona do Krakowa w październiku 2005 r.
-- Pomnik Czynu Powstańczego na Górze świętej Anny k/Kielc – pomnik i amfiteatr stanowią  główne miejsce uroczystości poświęconych pamięci poległych w powstaniach śląskich i jeden z najbardziej znanych tego typu obiektów na Śląsku.
-- Pomnik Fryderyka Chopina pod wierzbą – zlokalizowany w parku Łazienkowskim w Warszawie, pomnik secesyjny, pierwotnie wystawiony w 1926 roku, 31 maja 1940, na polecenie gubernatora Hansa Franka wysadzony w powietrze i pocięty palnikami na mniejsze części przez Niemców, odbudowany i ponownie wystawiony w 1958 roku.
-- ulicę Piotrowską w Łodzi, która „nosi” wiele pomników, w tym Fortepian Rubinsteina i Ławeczkę Tuwima oraz „Trzech Fabrykantów” (łódzcy potentaci włókienniczy: Izrael Kalmanowicz Poznański, Karol Wilhelm Scheibler oraz Henryk Grohman).
httpsupload.wikimedia.orgwikipediacommonsthumbbbbJarocin Pomnik Glana.jpg800px Jarocin Pomnik Glana.jpg-- Pomnik Glana w Jarocinie – powstał w lipcu 2011 roku, wraz z 30-tym festiwalem rockowym.
-- Pomnik psa Werniksa w Kazimierzu Dolnym – „pies, którego pomnik tak intryguje turystów, wabił się Werniks i przewodził wszystkim kazimierskim psim ulicznikom. Był on psem na tyle wyjątkowym, że znalazł się człowiek, który postanowił go przygarnąć. Zbigniew Szczepanek, malarz. Wkrótce potem wraz z psem wyjechał na stałe do Gdańska.” (jak czytamy na stronie kazimierzdolny.pl), posąg Werniksa powstał w 2000 roku i był to pierwszy posąg kundla w Polsce.
-- Pomnik Smoka Wawelskiego – rzeźba autorstwa Bronisława Chromego z 1969, w 1972 r. została osadzona na bloku nad Wisłą przy wzgórzu wawelskim, obok obecnego wyjścia ze Smoczej Jamy.
-- Pomnik Jana Pawła ll w Wadowicach – pomnik został odsłonięty 30 sierpnia 2006, stoi w miejscu, w którym papież spotykał się z mieszkańcami miasta podczas wizyt w swoim rodzinnym mieście w 1979 i 1999 roku (między bazyliką a domem rodzinnym Wojtyłów).
-- Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach – trzy orle skrzydła wyobrażają trzy powstania śląskie z lat 1919–1921, mające na celu wywalczenie przyłączenia Górnego Śląska do Polski. Pomnik odsłonięto 1 września 1967 roku.
-- Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku – został odsłonięty 16 grudnia 1980, w dziesiątą rocznicę wydarzeń grudniowych.
-- Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata – nasz świebodziński pomnik, wzniesiony w 2010 według projektu Mirosława Pateckiego; przedstawia Jezusa Chrystusa jako Króla Wszechświata; całkowita wysokość pomnika wynosi 36 m, z czego 33 m przypada na figurę Jezusa, a 3 m na wieńczącą pomnik pozłacaną koronę, pomnik wzniesiony został na liczącym 16,5 m wysokości kopcu.
Następnie obejrzeliśmy też jedne z najdziwniejszych pomników w Polsce:
- > Pomnik Szarańczy w Zwierzyńcu – poświęcony jest zwycięskim zmaganiom z plagą szarańczy w 1711r. Pomnik ma kształt kamiennego prostopadłościanu z zadaszeniem, umieszczono na nim nazwy miejscowości, których mieszkańcy uczestniczyli w zwalczeniu szarańczy.
- > Żelazne Drewno w Podlesiu k/Jedliny Zdrój – legenda związana z powstaniem tego pomniku jest dostępna pod linkiem http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/48341,olszyniec-zelazna-lipa-w-podlesiu.html.
- > Pomnik Byka (Buhaja) w Osowej Sieni – pomnik buhaja Ilona jest znakiem firmowym przedsiębiorstwa Hodowli Zwierząt Zarodowych Osowa Sień; pomnik upamiętniający byka wybudowano w 1982 staraniem Edmunda Apolinarskiego, ówczesnego dyrektora ośrodka hodowlanego.
- > pomnik UFO we wsi Emilcin – 15 października 2005 roku odsłonięto pomnik upamiętniający rzekome wylądowanie UFO (domniemane bliskie spotkanie z przedstawicielami obcej cywilizacji, wynikające z relacji Jana Wolskiego, który twierdził, że 10 maja 1978 roku w Emilcinie spotkał się z kosmitami). Pomnik składa się z metalowego sześcianu balansującego na szczycie cokołu. Monument postawiła Fundacja Nautilus, warszawska organizacja zajmująca się badaniami UFO.
- > Pomnik Reksia w Bielsku-Białej – pomnik-fontanna w centrum Bielska-Białej, nad rzeką Białą; został odsłonięty 3 sierpnia 2009 roku, przedstawia psa Reksia, głównego bohatera serialu animowanego, produkowanego w latach 1967–1988 w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych.
- > Pomnik Menela na warszawskiej Pradze, czyli Pomnik Pana Gumy – pomnik został odsłonięty 16 grudnia 2009 roku, jest dziełem Pawła Althamera; przedstawia znanego w tej części Pragi pana Zbyszka, zwanego "Panem Gumą", pijaczka, który codziennie stał zgarbiony pod pobliskim sklepem i kiwał się, a mieszkał w kamienicy przy ul. Stalowej 28, zmarł w czasie przygotowywania pomnika. Przy tej okazji wspomnieliśmy też o Pomniku Szymona Giętego w Gorzowie Wielkopolskim (informacje o postaci pod linkiem http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/2657,gorzow-wielkopolski-pomnik-szymona-gietego.html).
- > Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie – pomnik Czynu Rewolucyjnego dotyczy walk toczonych na Rzeszowszczyźnie; prace ruszyły w 1967. Wykonawcą rzeźby Nike i z drugiej strony pomnika twarzy chłopa, żołnierza i robotnika ze sztandarem rewolucji był rektor krakowskiej ASP, pochodzący z Rzeszowszczyzny Marian Konieczny (twórca warszawskiej Nike). Awangardowy kształt pomnika wzbudzał od początku liczne kontrowersje w odbiorze społecznym. Budzi różne skojarzenia niezwiązane z jego oficjalną symboliką.
 
Kolejny temat nawiązywał do obchodzonego dzień wcześniej Dnia Języka Ojczystego. Najpierw skupiliśmy się na makaronizmach. Dla przypomnienia, makaronizm to wyraz, wyrażenie lub forma gramatyczna o pochodzeniu obcym wpleciona do wypowiedzi w języku rodzimym; pierwotnie termin „makaronizm” był odnoszony do wtrąceń łacińskich, charakterystycznych m.in. dla stylu wypowiedzi sarmatów w XVIII wieku. Współcześnie najczęściej mamy do czynienia z zapożyczeniami z języka angielskiego, choć nie tylko:
            - „per saldo” - «do wyrównania (jako reszta na koncie rachunkowym)», choć wg Słownika PWN również „ogółem, w sumie”.
            - „petit beurre” – dosłownie znaczy „trochę masła”, wymawiamy jako /ptiber/.
            - „et cetera” – „i tak dalej”; skrót: etc..
            - „de iure” – „według prawa”, w języku prawniczym stan zgodny z treścią norm prawnych; często używane dla przeciwstawienia stanu de facto wobec rzeczywistości prawnej; czyt. de jure.
            - „déjà vu” - wymawiamy /deʒa ˈvy/, z francuskiego oznacza dosłownie „już widziane”.
Na zakończenie tej części usłyszeliśmy kilka zdań, a naszym zadaniem było znalezienie w nich i poprawienie błędu.
 
 
Kolejne spotkanie już 9 marca, jak zawsze od 10.30 w Czytelni „Fabryka Kreatywności”.
Zapraszamy.