Kalendarz imprez

Znajdź na stronie:

ERUDYTA2 
Następne spotkanie: 16.05.2024 Godz. 10:30
 

KZP 
Następne spotkanie: 22.05.2024 Godz. 16:30
 

KMiA 
Następne spotkanie: 10.05.2024 Godz. 16:00
 

 DKK
 Następne spotkanie: 13.05.2024 Godz. 16:00

Odwiedziło nas:

© 2009-2024 by GPIUTMD

eru 04Tuż po majówce, 4 maja, odbyło się kolejne spotkanie Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta.
Po rozmowie na temat wycieczek, przeszłych i przyszłych, szybko przyszedł czas na naszą krzyżówkową rozgrzewkę, która tego dnia oszczędziła nam absurdów. Pogłowiliśmy się nieco nad „Ażetką” i „Zamiast”, ale taką rozgrzewkę lubimy! :)
Szybko przyszła pora na prelekcję, jednak zanim do niej przeszliśmy, dostaliśmy zadania dotyczące linii: było matematycznie i geograficznie. Okazało się, że uczestnicy całkiem zacnie pamiętają wiedzę zdobytą w szkole.
 
 
Tematem prelekcji była zaś weksylologia (czyli dyscyplina pomocnicza historii zajmująca się chorągwiami jako rzeczywistymi i symbolicznymi znakami wojskowymi, państwowymi, terytorialnymi, organizacji i grup społecznych czy wyznaniowych), a dokładniej flagi państwowe. Na wstępie wysłuchaliśmy „Pieśni o fladze”, którą Konstanty Ildefons Gałczyński napisał 1 października 1944 w obozie koncentracyjnym (http://galczynski.kulturalna.com/a-7143.html).
Zdobytą następnie wiedzę możemy podzielić na trzy główne podpunkty.
 
Po pierwsze, ogólne informacje:
- pierwsze flagi pojawiły się w Azji, według jednych w Chinach, podług innych na Półwyspie Indyjskim;
- w Europie flagi pojawiły się w średniowieczu, w XIII w.;
- na świecie są 254 kraje;
- najczęstszą proporcją flag jest 5:8, choć wiele flag ma inne;
- najpopularniejszymi wykorzystywanymi barwami są czerwona, biała i niebieska, w różnych odcieniach (na fladze Jamajki nie ma żadnego z nich).
 
Po drugie, elementy składowe na powierzchni flagi to:
-> podłoże / pole czyli tło;
-> kanton – miejsce w górnym lewym narożniku flagi (np. we fladze USA);
-> pasy :     - fezy (poziome), np. we fladze Niemiec;
                   - pale (pionowe), np. u Francuzów;
                   - łuki (ukośne), np. we fladze Trinidadu i Tobago;
-> szewron – trójkąt, np. flagi Czech lub Filipin;
-> podział na ćwiartki, np. flaga Panamy;
-> obrzeżenie, jak we fladze Grenlandii;
-> szarża – emblemat lub symbol w centralnej części flagi, np. Meksyku, Ghany (gwiazda), Zambii (ptak) lub Kanady (liść klonu).
 
Trzecią grupą były ciekawostki na temat poszczególnym flag, które też oglądaliśmy:
     - Flaga USA: zmieniała się AŻ 26 razy ze względu na zwiększającą się liczbę gwiazd – symboli poszczególnych stanów; od 4 lipca 1960 roku jest ich 50.
     - Flaga Czech: jest repliką Flagi Czechosłowacji; jest prostokątem o proporcjach 3:2 podzielonym na dwa równe poziome pasy: biały i czerwony, z dodanym od strony drzewca niebieskim trójkątem sięgającym do połowy długości flagi. W przypadku pionowej flagi niebieski trójkąt jest na górze, a lewy pas od strony obserwatora jest biały.
      - Flaga Danii (nazywana też Dannebrog) jest najstarszą niezmienną flagą świata – wg niektórych źródeł istnieje w niezmiennej formie od 1219 roku(!) i jako taka znajduje się w Księdze Rekordów Guinnessa.
      - najmłodszą jest Flaga Seszeli, która w obecny sposób wygląda od 18 czerwca 1996 roku; symbolika barw: niebieski przedstawia niebo i morze otaczające Seszele, żółty oznacza słońce, które daje światło i życie, czerwony symbolizuje mieszkańców i ich determinację w budowie społeczeństwa żyjącego w zgodzie i miłości, biały pas reprezentuje sprawiedliwość i harmonię społeczną, zaś zieleń przedstawia ziemię i środowisko naturalne.
      - Flaga Nowej Zelandii w kantonie ma Flagę Wielkiej Brytanii, a na polu cztery gwiazdy tworzące Krzyż Południa (który wygląda inaczej niż na Fladze Australii).
Flag of Australia.svg- Flaga Australii – poza Flagą Wielkiej Brytanii w kantonie i Krzyżem Południa po prawej stronie pola ukazuje też większą gwiazdę poniżej kantonu; siedmioramienna gwiazda nosi nazwę Commonwealth Star; jej sześć ramion oznacza sześć stanów, siódme jest wspólne dla dwóch niezależnych terytoriów federalnych.
 
Flags of the Union Jack- Flaga Wielkiej Brytanii (znana także jako Union Flag, nieoficjalnie Union Jack) są to nałożone na siebie symbole: Szkocji (biały krzyż św. Andrzeja), Anglii (czerwony krzyż św. Jerzego z białym konturem) i Irlandii (czerwony krzyż św. Patryka, również z białym konturem) na niebieskim tle.
- Flaga Brazylii – na zielonym tle znajduje się duży żółty romb, a w nim niebieska kula z gwiazdami (m.in. z Krzyżem Południa), przecięta białym pasem, symbolizującym równik, z napisem „Ordem e Progresso” (port. „ład i postęp”); na niebie flagi odwzorowano układ gwiazd widziany w Rio de Janeiro w dniu 15 listopada 1889, czyli dniu ogłoszenia kraju republiką; każda z 27 gwiazd reprezentuje jedną jednostkę podziału administracyjnego Brazylii (26 stanów oraz dystrykt federalny), ich liczba, początkowo 21, wzrastała wraz z wydzielaniem nowych regionów administracyjnych.
      - Flaga Chin – czerwony kolor tła flagi jest symbolem rewolucji, ale odnosi się także do tradycyjnego użycia czerwieni przez Chińczyków i symboliki dynastii Han; wg ówczesnego rządu (1 października 1949) cztery mniejsze gwiazdy, z których każda wskazuje na większą gwiazdę, wokół której są ułożone, reprezentują jedność czterech klas społecznych narodu chińskiego – rolników, żołnierzy, inteligencji i drobnej burżuazji – wokół socjalistycznych idei KPCh; obecnie zaś oficjalna interpretacja opisuje dużą gwiazdę jako uosobienie Chin, a małe gwiazdki – mniejszości w państwie.
 Flag of Nepal.svg - Flaga Nepalu wygląda jak proporzec o 5 bokach, kształt nawiązuje do tradycyjnych trójkątnych chorągwi azjatyckich; dwa trójkąty symbolizują Himalaje oraz dwie religie – hinduizm i buddyzm.
- Flaga Mozambiku przedstawia trzy poziome pasy: zielony, czarny i żółty, oddzielone dwoma węższymi białymi pasami; od strony masztu wcina się czerwony trójkąt, na którym widnieją następujące elementy (obecne również na godle Mozambiku): żółta pięcioramienna gwiazda, motyka – symbol prostego ludu, kraju, gdzie rolnictwo jest nadal głównym źródłem utrzymania, karabin Kałasznikowa – symbol walki o niepodległość oraz otwarta książka – symbol oświaty.
      - na Fladze Dominiki możemy zobaczyć symbol wyspy, czyli papugę „amazonkę cesarską”.
      - Flaga Paragwaju jest dwustronna!
 Flag of Saudi Arabia.svg- Flaga Arabii Saudyjskiej zawiera wyznanie wiary (szahada): „Nie ma Boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego prorokiem”, pod nim znajduje się szabla, symbol suwerenności w przestrzeganiu prawa; flaga ta NIGDY nie jest opuszczana do połowy masztu lub wieszana pionowo, gdyż to byłoby bluźnierstwo.
- Flaga Hiszpanii – przy drzewcu, na żółtym pasie, znajduje się herb, na który składają się herby dawnych królestw Półwyspu Iberyjskiego; tarcza, umieszczona między Słupami Heraklesa, jest zwieńczona koroną, która honoruje rolę monarchii w Hiszpanii; kolory mają długą tradycję, ale nie mają oficjalnej symboliki.
      - flagi tak podobne, że niemal jednakowe: Włochy i Irlandia, Holandia i Luksemburg, Indonezja i Monako (tu jedyną różnicą jest proporcja 2:3 i 4:5).
 
 
Na zakończenie ustaliliśmy, że kolejne spotkanie odbędzie się 18 maja, jak zawsze o 10.30.
Głodnych wiedzy zapraszamy do Czytelni „Fabryka Kreatywności”.