Kalendarz imprez

Znajdź na stronie:

ERUDYTA2 
Następne spotkanie: 16.05.2024 Godz. 10:30
 

KZP 
Następne spotkanie: 22.05.2024 Godz. 16:30
 

KMiA 
Następne spotkanie: 10.05.2024 Godz. 16:00
 

 DKK
 Następne spotkanie: 13.05.2024 Godz. 16:00

Odwiedziło nas:

© 2009-2024 by GPIUTMD

ERU 202311099 listopada po raz kolejny spotkał się Klub Gimnastyki Umysłu Erudyta. Na początek, ze względu na porę roku, uczestnicy rozmawiali na tematy około zaduszkowe. Szybko przyszedł czas na naszą rozgrzewkę, w czasie której rozwiązywaliśmy między innymi „zaplatankę”, „ażetkę+”, czy „krzyżówkę polską”.
 
Rozgrzawszy nasze zwoje byliśmy gotowi do prelekcji, które tego dnia były i światowe, i mniej lub bardziej lokalne. Na początek mieliśmy quiz, w którym według definicji słów i nazw własnych mieliśmy odgadnąć hasła znajdujące się "nie tylko na mapie Polski". Pojawiły się zatem: skurcz/Skórcz, hełm/Chełm, Śląsk (tak, również zespół), Hańcza (jezioro i Władysław), chałupy/Chałupy, mnich/Mnich i wiele wiele innych. Mieliśmy przy tym sporo zabawy, gdyż nie wszystkie definicje były od razu oczywiste.
 
Drugim tematem były nazwy krajów w ich własnym języku:
- Italia to Włochy;
- Suomi – Finlandia;
- Danmark to Dania;
- Kýpros – Cypr;
- Hanguk – Korea Południowa;
- Joseon –Korea Południowa i Północna przed podziałem;
- Sakartwelo – Gruzja;
- Aotearoa – Nowa Zelandia;
- Montenegro – Czarnogóra;
- Slovensko – Słowacja;
- Nippon – Japonia;
- Lietuva – Litwa;
- Hajastạn – Armenia;
- Shqipëria – Albania;
- Miṣr/ Máṣr – Egipt;
- Nederland – Holandia;
- Österreich – Austria;
- Hellada/ Elláda – Grecja;
- Eesti – Estonia;
- Latvija – Łotwa;
- Zhōngguó – Chiny;
- Helvetia – Szwajcaria.
 
Trzeci temat był całkowicie lokalny, gdyż rozmawialiśmy o nekropoliach dziś i w historii Świebodzina:
     1. i najstarsza nekropolia znajdowała się przy kościele Świętego Michała (prawdopodobnie od 1. połowy XIV wieku, kiedy to powstał drewniany wówczas kościół pw. św. Piotra i Pawła); raz na 20-30 lat Rada Miasta zlecała przeoranie cmentarza, by nie wystawały szczątki. Pod koniec XVIII wieku Fryderyk II wydał nakaz likwidacji cmentarzy znajdujących się w obrębie miasta, w związku z tym zamknięto go w lipcu 1811 roku (poza wyjątkami; po wojnie pochowano tu siostry Boromeuszki).
     2. cmentarz znajdował się za Bramą Głogowską, obecnie na ulicy Wałowej (blok naprzeciwko byłego banku WBK) – był to cmentarz przy katolickim kościele św. Anny (pierwotnie Najświętszej Marii Panny; założony w 1443); cmentarz powstał w 1563 roku; ostatni pochówek na tym cmentarzu miał miejsce w 1826 roku (był to proboszcz ze Świętego Michała, ks. Johann Parnitzke).
     3. cmentarz, dla ubogich, założono w XVI wieku koło Bramy Nowej (obecnie okolice ul. Kawaleryjskiej), ogrodzony był murem; później urządzono tam ujeżdżalnię koni pułku.
     4.cmentarz, epidemiologiczny, powstały za Bramą Frankfurcką (nazywaną też Krzyżową; zlokalizowany współcześnie przy ul. Grzybowej w pobliżu kapliczki Nepomucena), był tam Szpital Świętego Ducha dla ubogich; chowano tu ofiary zarazy w latach 1630-33.
     5. cmentarz, żydowski, założony prawdopodobnie w XIX w., w 1909 roku powiększono jego obszar do 0.71 ha (obecnie zlokalizowany przy ul. Sobieskiego); nieczynny od 1935 roku, ostatecznie zaprzestano pochówków w 1938; w 1957 zamknięty uchwałą Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Świebodzinie. Cmentarze żydowskie charakteryzują się tym, że nie można z nich przenosić szczątków, w związku z tym, mimo likwidacji w latach 70., znajduje się tam do dziś, niezagospodarowany. Z ciekawostek, Żydzi symbolicznie kładli kamienie na grobach (Niektórzy wywodzą zwyczaj ten z czasów, gdy zwłoki grzebano na pustyni i zabezpieczenie miejsca pochówku przed dzikimi zwierzętami poprzez ułożenie na nim kamieni było wyrazem szacunku dla zmarłego. Dla innych kamień to symbol trwałej, nieprzemijającej pamięci.).
     6. cmentarz, w Żółkowie: w latach 1598/9 w Świebodzinie panowała czarna ospa, co spowodowało szybsze zapełnienie się istniejącego wówczas miejsca. W związku z tym 4.06.1602 roku Walenty Heinte oddał na potrzeby miasta 0,5 ha winnicy w celu założenia cmentarza (obecnie ul. Marynarska, naprzeciwko Biedronki przy Sukienniczej).
     7. cmentarz Luizy, założony w 1800, zapełnił się już do 1841 roku (wyznaczono wtedy teren pod nowy cmentarz), w 1862 roku wydzielono kwaterę po drugiej stronie ulicy; cmentarz wydłużono aż po tereny zajęte później przez Lubuskie Fabryki Mebli (tuż przed zamknięciem zajmował powierzchnię 3.39 ha); ostatni pochówek odbył się w 1936, cmentarz użytkowany do 1945. W 1950 zaczęto planować utworzenie na tym terenie parku miejskiego, który powstał w latach 80. (Park Łęgowski) - przekształcono go przy budowie Osiedla Żaków. Spoczywa tam ponad 20 000 mieszkańców miasta.
     8. cmentarz, komunalny, to 12 hektarów, ponad 9000 grobów, w tym wieloosobowe; w 1847 ukończono brukowaną drogę do cmentarza, w 1857 poświęcono nowo wybudowaną kaplicę (znajdujący się w niej ołtarz przeniesiono z dawnego kościoła ewangelickiego); w latach 50. XX w. cmentarz i kaplicę poddano gruntownej renowacji.
     jako 9. cmentarz możemy uznać dwie krypty w kościele św. Michała, w których spoczywają:
1. rodzina Sommerfeldów (obok kaplicy św. Antoniego) oraz żołnierze AK i sybiracy;
2. obok kaplicy Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu o sklepieniu gwiaździstym, spoczywają członkowie rodziny Knobelsdorff (komendanci zamku).
 
Bogatsi o tą wiedzę następne spotkanie ustaliliśmy na 23.listopada.