- Szczegóły
-
Opublikowano: 13 maj 2024
18 kwietnia odbyło się kolejne z cyklicznych spotkań Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta.
Uczestnicy, jak zawsze, rozmawiali na aktualne tematy: wybory samorządowe, czerwcowy występ Kabaretu „Bakalaret”, czy też majowa wycieczka Erudytów, której wprost nie możemy się doczekać. Nim się obejrzeliśmy, wybiła 11.00 – pora naszej krzyżówkowej rozgrzewki. Rozgrzaliśmy zwoje przy, między innymi, „krzyżówce od a do ż”, „ukośniku mozaikowym” oraz różnych „jolkach”.
W dalszej części na początek poznaliśmy i zobaczyliśmy na zdjęciach ciekawe lub nietypowe granice państw (na pewno pojawią się w naszych zagadkach na FB Biblioteki!):
-> granica Rosji i USA przebiega przez Cieśninę Beringa – są tam dwie Wyspy Diomedesa: jedna Rosyjska i jedna Amerykańska. Mało tego! Między nimi przebiega międzynarodowa linia zmiany czasu, zatem, choć wyspy znajdują się od siebie w odległości 3,8 km, to różnica czasu między nimi jest równa 21 godzin!
-> granica między Chinami a Nepalem jest NAJWYŻSZĄ granicą świata, gdyż przebiega wzdłuż wierzchołka Mount Everestu.
-> granica między Indiami a Pakistanem częściowo przebiega wzdłuż najwyższych szczytów Himalajów.
-> granica między Szwecją a Finlandią jest jedną z zabawniejszych – przebiega na… polu golfowym przy dwóch sąsiadujących ze sobą miastach: fińskim Tornio i szwedzkiej Haparandzie. Jakby samo pole golfowe było nie dość absurdalną granicą, to jeden z dołków znajduje się idealnie na granicy obu krajów!
-> granica między Szwecją a Norwegią ciągnie się wzdłuż mającej ponad 1000 kilometrów malowniczej drogi. Co ciekawe, zimą może to nastręczać pewnych trudności, jako że w Norwegii rekreacyjna jazda na skuterach śnieżnych jest zakazana, w Szwecji zaś jak najbardziej dozwolona.
-> granica Polsko-Ukraińska, a konkretniej kilka hektarów ziemi między miejscowościami Horodyszcze (Polska) i Waręż (Ukraina), na których lubelski artysta Jarosław Koziar w 2011 roku zasiał na polach, po polskiej i ukraińskiej stronie granicy, różne rośliny w linię tworzącą wzór ryby. Ta ogromna, pierwsza transgraniczna ryba miała symbolizować wejście Ukrainy do strefy Schengen oraz współpracę obu krajów.
-> granice Holendersko – Belgijskie w miejscowości Baarle, która obejmuje 22 eksklawy (terytoria wydzielone) na terytorium Holandii. Granica przechodzi tam przez prywatne domy, sklepy czy kawiarnie (zdjęcie). Aby wyjaśnić skomplikowane kwestie graniczne ustalono, że o przynależności państwowej budynku decyduje to, po której stronie granicy znajdują się główne drzwi wejściowe.
-> granica między Holandią a Niemcami, blisko miast Herzogenrath w Niemczech i holenderskiego Kerkrade, która przebiega przez środek budynku Eurode Business Center.
-> granica między Kanadą i USA, przebiegająca przez miasteczko Derby Line, biegnie przez poszczególne budynki, na przykład lokalne centrum kultury i bibliotekę.
-> granicę między Hiszpanią a Portugalią, a dokładniej między Sanlucar de Guadiana a Alcoutim, można przemierzyć tyrolką, która ma ponad 700 metrów i przebiega nad rzeką Guadiana, która jest naturalną granicą między oboma krajami.
-> granica Austrii, Słowacji i Węgier, to jeden z tzw. trójstyków (jest ich na świecie ponad 200), gdzie ustawiono specjalny stolik – w zależności od tego, na której ławce usiądziemy, znajdujemy się w innym kraju.
-> granica Chin i Mongolii na pustyni Gobi może się poszczycić bardzo szczególnym przejściem: otóż w pobliżu miejscowości Erenhot oba kraje oddziela dość specyficzny pomnik dwóch całujących się brontozaurów. Każdy z nich ma 34 metry szerokości i 19 metrów długości. Pomysł ten wynika z historii miejscowości - znaleziono tam szczątki 20 gatunków dinozaurów.
-> cała granica amerykańsko-meksykańska charakteryzuje się wysokimi płotami, siatkami i innymi przegrodami, które mają za zadanie uniemożliwić nielegalne przekraczanie granicy, JEDNAK na granicy El Paso (USA) i Ciudad Juarez (Meksyk) lokalna społeczność zamontowała fluorescencyjne różowe huśtawki, z których chętnie korzystają mieszkańcy w różnym wieku, nie tylko najmłodsi. Instalacja została zaprojektowana przez amerykańskich architektów - Ronalda Raela, profesora architektury na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i Virginię San Fratello, profesor na Uniwersytecie Stanowym w San José. (
https://tvn24.pl/swiat/hustawki-na-granicy-usa-i-meksyku-ra957300-ls2306039)
-> granica między Zambią a Zimbabwe przebiega przez Wodospady Wiktorii, jeden z siedmiu naturalnych cudów świata, znanych też pod tubylczą nazwą, „Mosi-oa-Tunya” („Mgła, która grzmi”).
Na zakończenie, jako że matury były za pasem, uczestnicy, przez quiz, w którym mieli podać autora wybranego dzieła, zrobili powtórkę z literatury XIX i XX wieku.
Przełom kwietnia i maja przyniósł długą przerwę w spotkaniach, gdyż najbliższe odbędzie się dopiero 16. maja o godzinie 10.30, jak zawsze w Czytelni „Fabryka Kreatywności”. Serdecznie zapraszamy głodnych wiedzy.