Znajdź na stronie:

ERUDYTA 16 STYCZNIA 
Następne spotkanie: 16.01.2025 Godz. 10:30
 

KZP STYCZEŃ 
Następne spotkanie: 08.01.2025 Godz. 16:30
 
 

 DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI
 
 Następne spotkanie: 13.01.2025 Godz. 16:00

 

MANGA 11 STYCZNIA

 
Następne spotkanie: 11.01.2025 Godz. 12:00
 
 

Odwiedziło nas:

© 2009-2025 by GPIUTMD

Choć wrześniowa pogoda bardzo zmienną była, to Erudyci – wręcz przeciwnie, niezmiennie, jak co dwa tygodnie, spotkali się w Czytelni „Fabryka Kreatywności”.
ERU 20240912Każde spotkanie Erudytów ma swój rytm: pogaduszki przy kawie i słodkościach o aktualnych, mniej lub bardziej lokalnych, sprawach, również planach i wyjazdach uczestników; następnie obecni przechodzą wspólnie przez krzyżówkową rozgrzewkę, niejednokrotnie mierząc się z mniej typowymi gatunkami; później zaś jest czas prelekcji, kiedy to możemy odkryć ciekawe miejsca i zjawiska.
Tak też było na spotkaniu, które odbyło się 12 września. Tego dnia, po dłuższej przerwie, zasiedliśmy do „z przymrużeniem oka”, która – kto był (lub czytał) wie – lubi nas częstować absurdami. Tak też było i tym razem: „uuuuuuu” („urząd”) oraz „od góry mężczyzna, od dołu antylopa” („Alain”-„Niala”) wywołały uśmiech na twarzach, choć dopiero po rozwikłaniu haseł. :)
 
W ramach prelekcji przyjrzeliśmy się mniej lub bardziej niewyjaśnionym zagadkom świata (informacje m.in. za www.bryk.pl/artykul/10-zjawisk-na-ziemi-ktorych-nauka-nie-moze-pojac, zdjęcie również pochodzi z tej strony), takim jak:
ERU 20240912 Podwójne drzewo CasorzoPodwójne drzewo Casorzo     -> podwójne drzewo w Casorzo to połączenie morwy i wiśni; drzewo to jest wyjątkowe, ponieważ obydwie rośliny rozwijają się prawidłowo i żadna nie uległa skarłowaceniu, a tak się zwykle dzieje w takiej sytuacji.
     -> „Śpiąca wioska” Kalachi (Kazachstan), gdzie od 2013 (wg innych źródeł 2014 r.) jedna piąta populacji cierpi na „zespół snu”, co sprawia, że ludzie zasypiali nawet na kilka dni lub tygodni, inni zaś wykonywali różne czynności, których później nie pamiętali (więcej informacji na ten temat: www.cdn.ug.edu.pl/75892/senna-epidemia-w-kazachstanie).
     -> wrząca rzeka Shanay - Timpishka w Amazonii, znana też jako „La Bamba”, to ciek wodny, w którym woda osiąga temperaturę od 45 do blisko 100°C; co ciekawe, w pobliżu nie ma aktywnych wulkanów czy kominów geotermalnych.
     -> burze nad Catatumbo (o których już jakiś czas temu rozmawialiśmy), które rządzą pogodą w tym rejonie przez 300 dni w roku, a niebo przeszywają wyładowania atmosferyczne z intensywnością do 250 błyskawic na godzinę.
     -> światła z Hessdalen w Norwegii, obserwowane na niebie już od 1811 r., pojawiają się na niebie około dziesięć razy rocznie na czas od kilku sekund do ponad godziny. Do proponowanych wyjaśnień należą zjawiska piezoelektryczne, plazma lub efekty spalania wodoru, tlenu i sodu, chociaż do dziś nie udało się jednoznacznie wyjaśnić ich pochodzenia.
     -> Jaskinia Movile w Rumunii, odkryta w 1986 r. posiada wyjątkowy ekosystem, odizolowany od świata przez 5,5 mln lat. Wśród występujących tu 51 gatunków bezkręgowców wiele jest endemitami (organizmami unikatowymi dla danego miejsca albo regionu, które występują na ograniczonym obszarze, niestwierdzane poza nim naturalnie). Jest to jedyne miejsce na ziemi, gdzie (ze względu na nierozpraszaną ciemność) nie zachodzi fotosynteza!
 
Następnie przeszliśmy do specjalnych, przygotowanych dla Uczestników, zagadek, które rozpoczęliśmy od geograficznych anagramów (np. LIMA – miasto w Peru -> ____ - państwo w Afryce (MALI)).
Później sprawdziliśmy się, czy jesteśmy erudytami, wyjaśniając krótko niekiedy rzadko używane słowa, takie jak:
- -> hipokryzja – dwulicowość;
- -> nefrologia – nauka zajmująca się nerkami;
- -> korelacja – związek, zależność;
- -> antycypować – przewidywać;
- -> preludium – zapowiedź utworu, wstęp;
- -> hipochondria – fałszywe przekonanie o chorobie, kolokwialnie: wymyślanie sobie chorób;
- -> kryptolog – rozwiązuje szyfry;
- -> paradoks – coś sprzecznego ze zdrowym rozsądkiem;
- -> obligatoryjny – obowiązkowy;
- -> multitasking – wielozadaniowość;
- -> bilateralny – dwustronny;
- -> progenitura – potomstwo;
- -> mitręga – zbędny wysiłek, strata czasu.
 
ERU 20240930Na zakończenie Uczestnicy przypomnieli sobie termin kolejnego spotkania, które odbyło się 26 września i przebiegało trochę innym rytmem niż zwykle…
Na początek, w ramach tzw. „pogaduch”, jedna z Uczestniczek opowiedziała o wystawie, na której miała możliwość być, a także o swoich wrażeniach i odczuciach. Była to ekspozycja "Andy Warhol: Velvet Rage and Beauty" w Neue Nationalgalerie w Berlinie, będąca zaskakującą historią odkrywania tożsamości i orientacji seksualnej Warhola i grania z nimi. Jest to kontrowersyjna wystawa, z wieloma środkami ekspresji, co sprawiło że prace te nie weszły nigdy do szerszego obiegu odbiorców. Wystawa trwała do 6 października.
 
Następnie Uczestnicy przeszli do krzyżówkowej rozgrzewki, po której mierzyli się ze, specjalnie przygotowanymi dla Erudytów, zagadkami.
 
Październikowe spotkania Klubu Gimnastyki Umysłu Erudyta odbędą się 10. i 24., jak zawsze o 10.30 w Czytelni „Fabryka Kreatywności”.
Zapraszamy osoby głodne wiedzy!